ai-machine-learning

Claude Cowork-alternativ: varför reglerade företag bygger sin egen AI-coworker-stack (2026)

Skriven av Techsy Editorial Team
May 19, 2026
17 läsning
Claude Cowork-alternativ: varför reglerade företag bygger sin egen AI-coworker-stack (2026)

Claude Cowork-alternativ: varför reglerade företag bygger sin egen AI-coworker-stack (2026)

Om du har läst vår fullständiga Cowork-guide och din magkänsla säger att den inte kan röra dina känsligaste workflows har du förmodligen rätt. Claude Cowork passar lysande för det arbete den är designad för — och passar dåligt för det reglerade, anpassade och suveränitetsbundna arbete som fyller företagskalendrar. Här är den ärliga analysen, referensarkitekturen och TCO-räkningen.

Där Claude Cowork verkligen briljerar

Cowork är rätt svar när ditt arbete sker på icke-känslig data, ditt team är mellan 5 och 500 personer och du hellre kommer igång på två veckor än två kvartal. Anthropic har spikat AI-coworker-UX:en för den publiken, och de fyra vertikala buntarna som levererats under sex veckor visar att de investerar i den som långsiktig produkt, inte sidoprojekt.

Tre Cowork-sweet-spots är väl dokumenterade i vårt kluster:

  • Marketing operations — content-briefs, målgruppsanalys, flerkanals-orkestrering. Coworks plugin-marketplace och schemaläggningsprimitiver passar prydligt på hur marketingteam faktiskt jobbar. Se vår marketing-ops-analys för workflow-mönstren.
  • Juridiska team — kontrakts-triage, redline-granskning, jurisdiktionsforskning. Legal-bunten Anthropic levererade 12 maj var den första vertikala bunten och är fortfarande den mest finputsade. Vi går igenom användningsfallen i vår analys för juridiska team.
  • Små och medelstora företag — fakturering, kunduppföljning, lätt rapportering. SMB-bunten (13 maj) är riktigt bra för företag under cirka 250 anställda utan en CISO i nacken. Vår SMB-recension går in på detaljerna.

Anthropic har också bekräftat att Financial Services är nästa vertikala bunt, och Managed Agents-stacken som annonserades på Code w/ Claude 11 maj höjer taket för vad Coworks plugin-marketplace kan göra. Inget av detta är ifrågasatt.

Cowork är rätt svar för de flesta företag större delen av tiden. Den här artikeln handlar om resten — den reglerade, suveränitetsbundna, IP-tunga minoriteten där Cowork är fel verktyg, även om det är en utmärkt produkt.

De 8 enterprise-scenarier där Cowork träffar sin gräns

Åtta workflows skiljer "Cowork duger" från "Cowork är omöjligt": GDPR-dataresidens, sjukvårds-PHI, försvars/myndighetsklassificerat, M&A-deal-room-konfidentialitet, reglerad finans under SEC/FINRA, skydd av egen IP, bredd av anpassade MCP-servrar utöver Anthropics dryga 20, och agent-orkestreringsmönster som Anthropic inte designat för. Var och en är en ja/nej-port, inte en preferens.

ScenarioVarför Cowork inte räckerVad självhostat ger dig
GDPR-dataresidensCowork Enterprise erbjuder EU-dataresidens men inte full single-region-pinning för alla underleverantörer och modellvägar. Gränsöverskridande telemetri är svår att granska.Region-pinnad inferens (Bedrock EU, Vertex EU, on-prem) plus full DLP på varje lager; underleverantörslistan är din egen.
Sjukvårds-PHIAnthropics BAA täcker modell-endpointen, inte kundens nedströms verktygsanrop eller tredjepartsplugins från marketplace. Plugin-spridning bryter HIPAA-omfattningen.Full PHI-segregering via tenant-isolerad infra, varje MCP-server granskad mot ditt BAA, prompts och svar loggade med retentions-kontroller du sätter.
Försvar / myndighet klassificeratITAR, IL5/IL6 och motsvarande kräver sovereign-cloud eller on-prem-deployment. Cowork är SaaS.vLLM eller självhostat Llama 3.3 på GovCloud, IL5-ackrediterad eller on-prem-hårdvara. Anthropics closed-weight-modeller kan inte köras här.
M&A-deal-room-konfidentialitetPrompts som beskriver dealtermer får aldrig lämna deal-room-VPC:n. Coworks marketplace-plugins och globala minnesfunktioner är strukturellt inkompatibla.Hermetisk per-deal-stack på efemär infrastruktur som rensas vid dealavslut. Noll delat minne mellan deals.
Reglerad finans (SEC, FINRA)SEC:s AI-disclosure-regel från 2025 behandlar promptinnehåll som används i handels- eller investeringsbeslut som en reglerad post. Cowork exponerar inte oföränderliga prompt-audit-loggar.WORM-storage-audit-loggar på gateway-lagret, kryptografisk hashing på promptnivå, MAR Artikel 14-övervakningskrokar.
Skydd av egen IPPrompts, anpassade verktyg och träningsdata bor i Anthropics infrastruktur under deras kommersiella villkor. OK för de flesta; fatalt för IP-känsliga konsumentmärken och biotech.Alla prompts, verktyg och fine-tunes bor på infrastruktur du kontrollerar. Inget om din verksamhet läcker till tredje part.
Bredd av anpassade MCP-servrarAnthropic levererar runt 20 first-party MCP-servrar och kurerar marketplace. Företag behöver typiskt 100–300 interna integrationer (Snowflake, Workday, intern data lake, äldre SAP).Du bygger de MCP-servrar du behöver på Model Context Protocol-specifikationen. Ingen marketplace-grindvakt, inget väntande på ett Anthropic-vendor-partnerskap.
Agent-orkestrering bortom schemaläggningCoworks schemaläggningsprimitiver är jättebra för "kör detta varje måndag". De är inte byggda för multi-agent-supervisionsgrafer, deterministiska guardrails eller human-in-the-loop-godkännandeportar.LangGraph eller CrewAI ger dig full grafsupervision, conditional routing, retry-policys och strukturerade överlämningar.

Om du läser denna tabell och två eller fler rader beskriver ditt företag är du redan bortom "Cowork-duger"-linjen. Läs vidare.

Den självhostade coworker-referensarkitekturen

En produktions-självhostad AI-coworker-stack har sju lager: inferens, gateway, minne, agent-orkestrering, verktyg (MCP-servrar), RBAC/audit och UI. Varje lager har 2026 två eller tre verkliga alternativ, och stacken är tillräckligt komponerbar för att du ska kunna byta något lager utan att skriva om de andra. Här är vad varje lager gör, vad vi använder oftast och vad man bör vakta.

Diagram av 7-lagers referensarkitektur för en självhostad AI-coworker
Den 7-lagers referensarkitekturen för den självhostade coworkern.

Lager 1 — Inferens (modellen)

Det är här LLM:en faktiskt körs. Du har fyra praktiska vägar:

  1. Anthropic API direkt — snabbast, lägst engineering-overhead, men du är tillbaka i Anthropics datapath. OK om din oro är anpassad orkestrering men inte dataresidens.
  2. OpenRouter — ett enda API över 100+ modeller. Utmärkt för utveckling och modelljämförelser, mindre bra för företagsrevision.
  3. Bedrock eller Vertex AI — cloud-native privata endpoints med region-pinning. Anthropic Claude finns på båda. Detta är den vanligaste företagskompromissen: Claude-kvalitet med cloud-native compliance.
  4. On-prem-inferensvLLM på H100/H200-hårdvara som kör open-weight-modeller. Llama 3.3 70B, DeepSeek V3, Qwen 3 eller Mistral Large. Den enda vägen för IL5/IL6 och dyrast i capex.

Anthropic levererar inte Claude-modellvikter, så äkta on-prem med Claude är omöjligt. Måste du vara on-prem väljer du bland open-weight-modeller — och kvalitetsgapet mot Claude Opus 4.7 har minskat markant på 18 månader men är inte stängt.

Lager 2 — LLM-gateway

Gatewayen sitter mellan varje applikation och varje modell. Dess jobb: failover, kostnadsroutning, audit-loggning, rate limiting och (avgörande) att abstrahera modellvalet så du kan byta inferensvägar utan att röra applikationskod.

Produktionsalternativ:

  • LiteLLM — öppen källkod, självhostbart, OpenAI-kompatibelt API över 100+ leverantörer. Gratis.
  • Portkey — managed gateway med inbyggda observability-dashboards. Bra för team som inte vill driva LiteLLM själva.
  • Helicone — observability-first; passar bra med LiteLLM snarare än ersätter det.

Detta lager är icke-förhandlingsbart i produktion. Att hoppa över betyder att hårdkoda modellvalet i applikationen — och redeploya varje gång Anthropic släpper en ny modell eller säkerhetsteamet kräver en regional failover.

Lager 3 — Minne och retrieval

Tre delsystem bor här:

  • Vektordatabas — Pinecone (managed, snabbaste vägen) eller Qdrant (självhostbar, rätt val för on-prem-krav). Weaviate och pgvector är också giltiga; Qdrant har just nu den renaste enterprise-storyn.
  • Strukturerat minne — Postgres för allt som drar nytta av SQL. Det mesta av "agent-minne" är i själva verket relationellt, inte semantiskt.
  • Kort-tidskontext — Redis eller DynamoDB för sessionsstate, recent-conversation-cache och mellanresultat från agenter.

Gör lagret rätt och dina agenter känns som om de minns saker. Gör det fel och varje konversation börjar från noll — OK för en chattbot, fatalt för en coworker.

Lager 4 — Agent-orkestrering

Det är här Coworks schemaläggningsprimitiver slutar räcka. Alternativ:

  • LangGraph — grafbaserad multi-agent-supervision. Bäst för workflows med conditional routing, retries och human-in-the-loop-godkännanden.
  • CrewAI — rollbaserade agent-crews. Renare abstraktion för mönster som "research-analytiker + skribent + granskare".
  • Custom DAG — för team med stark bakgrund i distribuerade system; total kontroll till priset av att bygga allt själv.

För de flesta företag levererar vi LangGraph eftersom grafmodellen gör audit-storyn enklare — varje transition loggas, varje beslut är inspekterbart. (Och Anthropic Agent SDK $500-krediten vi täcker här subventionerar ofta de första tre månaderna av Lager 4-utveckling.)

Lager 5 — Verktyg (MCP-servrar)

Varje intern integration blir en MCP-server. Salesforce, Snowflake, Jira, Confluence, Workday, ditt data lake, ditt interna HR-API. Model Context Protocol-specifikationen är nu stabil och levereras i varje större agent-ramverk. Du skriver en server per datakälla; agent-lagret upptäcker dem vid runtime.

Detta är lagret där Coworks plugin-marketplace bryter samman för företag. Anthropic kurerar marketplace — långsamt och efter deras schema. Ett självhostat MCP-lager låter dig leverera en server för en gammal SAP-modul på en vecka, inte ett kvartal. Vi bygger typiskt 15–40 MCP-servrar per enterprise-uppdrag.

Lager 6 — RBAC + audit-loggning

Det är här regulatorerna bestämmer om din stack går i drift. Komponenterna:

  • Policymotor — Open Policy Agent (OPA) eller AWS Cedar. Varje verktygsanrop och varje modellanrop passerar policy-utvärdering. Per användare, per roll, per dataklass.
  • Audit-pipeline — varje prompt, svar, verktygsanrop, valt modell och kostnad loggade med full retention. Vi använder OpenTelemetry-traces som flödar till en reglerad cloud-SIEM eller ett långtids S3-arkiv med WORM-compliance.
  • PII/PHI-detektion — Presidio eller en custom DLP-pipeline vid gatewayen. Redigera före loggning; låt aldrig rå PHI nå din audit-store.

Detta lager är osynligt för slutanvändare och är anledningen till att företag faktiskt betalar för bygget. Det är också det lager Cowork inte kan ge dig, strukturellt, eftersom audit-gränsen inte inkluderar deras infrastruktur.

Lager 7 — UI

Coworks desktop-app-fördel på lager 7 försvinner till stor del för företag, eftersom de flesta enterprise-användare lever redan i Slack, Microsoft Teams eller en intern webportal. Praktiska UI-alternativ:

  • Slack- eller Teams-bot — snabbaste vägen till adoption inom existerande workflows.
  • Egen webapp — Next.js eller din existerande interna portal med en inbäddad agent-yta.
  • Egen desktop-app — Electron är fortfarande det praktiska svaret om du vill ha Cowork-aktig "tredje flik"-upplevelse. De flesta företag behöver det inte.

Välj ytan där dina användare redan bor. Modell-lock-in-argumentet är här det omvända av Coworks: istället för att tvinga användare till en ny app möter din stack dem där de är.

Det är en 7-lagersstack, inte ett helgprojekt. De två nästa avsnitten kvantifierar vad det kostar och hur lång tid det tar.

5-årig TCO — Cowork-licenser vs självhostad stack

Vid 200 platser vinner Cowork Enterprise på kostnad. Vid 1 000+ platser över fem år sjunker det självhostade bygget till runt 2 $/plats/dag all-in — och korsar Coworks TCO någonstans mellan 600 och 800 platser. Korsningen spelar bara roll om ingen annan port (dataresidens, anpassad orkestrering, IP) redan tvingat bygget. För de flesta reglerade företag är TCO-jämförelsen en rimlighetskontroll, inte en beslutsfaktor.

"5-årig TCO: Cowork Enterprise vs självhostat (200 platser)"

Datatabell
"5-årig TCO: Cowork Enterprise vs självhostat (200 platser)"
"Sourcing-alternativ""5-årigt totalt"
"Cowork (200 platser × 60 $/månad)"720
"Självhostat (200 platser, build + 4 år ops)"1850
"Självhostat (1 000 platser, amorterat)"2150

Antagandena bakom dessa siffror, eftersom TCO-texter som döljer antaganden är värdelösa:

  • Cowork Enterprise — 60 $/plats/månad listpris för Enterprise-tier med EU-residens och BAA-tillägg, × 200 platser × 60 månader = 720 K $. Inga marketplace-tillägg inräknade.
  • Självhostat 200 platser — Build-kostnad år 1: 850 K $ (sex-ingenjörsteam i två kvartal, infra-capex, vektordatabas, observabilitystack), plus år 2–5 ops på 250 K $/år (två-ingenjörsteam ops, modellanvändning, infra-opex). Totalt: 1,85 M $.
  • Självhostat 1 000 platser — samma build år 1 (850 K $), år 2–5 ops skalar till 325 K $/år (modellanvändning växer med användare; engineering är ungefär platt). Totalt: 2,15 M $, eller cirka 2,15 $/plats/dag i genomsnitt över fem år.

Den intressanta linjen är den tredje. Engineering-kostnad på en självhostad stack är till stor del fast — två ingenjörer kan underhålla en stack som betjänar 100 eller 10 000 platser. Modellanvändning skalar med användare men komprimeras via batching och caching. TCO-korsningen med Cowork är verklig, men sker på en skala som de flesta företag bara når om de pushar plattformen tvärs över många divisioner.

Är du på 50 platser och data inte reglerad vinner Cowork på alla axlar. Är du på 5 000 platser med en CISO betalar sig självhostat bygget före år 3. Matematiken vänder kring 600–800 platser — och de flesta enterprise-piloter ligger inom eller över det intervallet.

Time-to-value — Kurvan som överraskar CFO:er

Cowork är användbar i vecka ett och planar ut vid månad två. Självhostat ramper sakta genom Q1, går förbi Cowork kring månad sex och fortsätter. CFO-frågan är inte "vilken är snabbare" — det är "vilken kurva matchar vår riskprofil och planeringshorisont".

"Time-to-value: Cowork vs självhostat (12 månader)"

Datatabell
"Time-to-value: Cowork vs självhostat (12 månader)"
"Månader""Cowork""Självhostat"
"M1"705
"M2"8015
"M3"8035
"M4"8055
"M5"8070
"M6"8080
"M9"8092
"M12"80100

Tre saker den här grafen undervärderar:

  1. Coworks månad-1-poäng är hög för att det är en produkt, inte ett projekt. Anthropic har levererat UX:en och integrationerna; du adopterar. Gapet på 30 poäng vid månad 1 är verkligt och har betydelse när du måste visa AI-ROI för en styrelse som hört talas om det i två år.

  2. Den självhostade kurvan är inte linjär för att arbetet inte är det. Månader 1–2 är arkitektur, leverantörsval och Lager 1–2-VVS. Månader 3–4 är de första riktiga agenterna i drift på stacken. Månader 5–6 är när marginalkostnaden för agent nummer fem faller till en bråkdel av agent nummer ett. Det är inflektionen — och anledningen till att plattformsbygge känns frustrerande långsamt de första 90 dagarna.

  3. Coworks platå är verklig, inte förtal. Cowork är utmärkt på det Anthropic levererar för det. Det är inte designat för att sträcka sig bortom det kuvertet, och marketplace finns precis för att de inte ska behöva fortsätta utöka det själva.

Vi gick igenom samma kurvform i vår build-vs-buy-analys för AI-röstagenter — principerna översätts. Lever eller dör business case:t i månad 3, köp. Lever det i månad 12, bygg.

Build-your-own-beslutsmatrisen

Poängsätt dessa sju frågor 0, 5 eller 10. Över 25, bygg själv. Mellan 15 och 25, pilotera Cowork och omvärdera. Under 15, stanna på Cowork. Matrisen är artikelns högsta-signal-stycke; bokmärker du en sak, bokmärk tabellen.

#Fråga0 (Nej)5 (Ibland)10 (Ja)
1Rör någon av våra AI-workloads data som inte får lämna vår VPC?0510
2Är vi i en reglerad bransch (vård, finans, försvar, myndighet)?0510
3Har vi egen IP/prompts/tooling vi inte vill dela med en leverantör?0510
4Kommer vi ha >25 dagliga AI-användare inom 12 månader?0510
5Behöver vi MCP-servrar som Anthropic inte levererar?0510
6Räknar vi med >200 K $/år i Cowork-platsutgifter?0510
7Behöver vi agent-orkestrering bortom Coworks schemaläggning?0510

Vi har applicerat denna matris på 30+ AI-integrationsprojekt under 18 månader. Andelen organisationer över 25 har gått från cirka 30 % i slutet av 2024 till ungefär 55 % i maj 2026 — drivet främst av GDPR-tillämpning och SEC:s AI-disclosure-regel från 2025. Skiftet är inte ideologiskt; det är regulatoriskt.

Ett anmärkningsvärt mönster: poäng tenderar att klustra vid ytterligheterna. Företag scorar antingen 5–15 (Cowork är uppenbart rätt) eller 35–70 (självhostat är uppenbart rätt). Mellanbandet 15–25 är ovanligare än det ser ut och representerar vanligen företag på väg att korsa en regulatorisk linje de inte ännu märkt.

När Cowork ändå vinner, även på enterprise-skala

Även i företag som scorar 50+ på matrisen vinner Cowork fortfarande för tre mönster: det icke-reglerade marketingteamet, 90-dagars prototype-then-buy och bolt-on för mogna interna AI-plattformar. Att självhosta allt är lika fel som att köpa allt; konsten är att rutta varje workflow till rätt stack.

De tre mönstren:

  • Det icke-reglerade marketingteamet inom ett reglerat företag. Ett pharmabolag kan inte lägga PHI på Cowork, men dess brand-marketing-team rör inte PHI — det skriver kampanjbriefs och analyserar kanalprestanda. Cowork passar där. Att rutta lågkänsligt arbete till Cowork och högkänsligt till intern stack är den uppenbara men sällan implementerade arkitekturen, och vi behandlar frågan om att ersätta marketing managers i detalj på annan plats.

  • Prototype-then-buy-mönster. Använd Cowork i 60–90 dagar för att bevisa att workflow:t fungerar på riktig data och riktiga användare. Dyker ROI upp, då bygger du. Gör det inte har du spenderat 20 K $ på Cowork-platser istället för 200 K $ på ett bygge som löser ett problem du inte hade. 90-dagars Cowork-piloten är den högsta kvaliteten av kravinsamlings-övning inom enterprise-AI.

  • Mogna företag med interna AI-plattformar redan byggda. Har du redan byggt 7-lagersstacken för högkänsligt arbete blir det snabbt, billigt att koppla på Cowork på lågkänsliga ytan och minskar "shadow-IT"-risken att team adopterar AI-verktyg på egen hand.

Coworks SMB-sweet-spot gäller också inom företag — för varje delteam som opererar som ett litet företag är Cowork strukturellt rätt verktyg, oavsett moderbolagets regulatoriska profil.

Självhostat är rätt svar för känsliga workloads. Cowork är rätt svar för allt annat. Konsten är att veta vilket som är vilket — och att inte låtsas att det är binärt.

Hur Techsy bygger enterprise-AI-integrationer

Vi har levererat 30+ AI-integrationsprojekt sedan 2024 inom reglerad finans, vård-närliggande, försvars-närliggande och IP-känsliga konsumentmärken. Metodologin har knappt ändrats för att arkitekturen knappt ändrats — det är samma sju lager, anpassade per regulatorisk profil.

Fyrfas-metodologin:

  1. Fas 1 — Arkitektur- och TCO-workshop (2 veckor, fast pris). Vi scorar beslutsmatrisen med ditt team, skissar 7-lagersarkitekturen för dina krav och bygger den ärliga TCO-modellen. Du går därifrån med en användbar artefakt oavsett om du anlitar oss för Fas 2.

  2. Fas 2 — Referensbygge (8–12 veckor). En agent i produktion på hela 7-lagersstacken — typiskt det workflow med högst värde och lägst politisk risk vi identifierade i Fas 1. Produktionsfärdig, inte en demo. Vi använder Anthropic Agent SDK och $500-krediten vi täcker här för att subventionera tidigt Lager 4-arbete där tillämpligt.

  3. Fas 3 — Plattformsexpansion (3–6 månader). Agenter 2 till N på samma stack. Här kollapsar marginalkostnaden per ny agent — vanligen 30–60 % av kostnaden för Fas 2-referensbygget. 7-lagersstacken blir en plattform.

  4. Fas 4 — Överlämning och drift (löpande). Ditt team äger stacken. Vi stannar på retainer för modelluppgraderingar, nya MCP-servrar och kvartalsvisa arkitekturgenomgångar.

Stacken vi levererar som standard 2026: Anthropic Claude Opus 4.7 + LangGraph + Pinecone (eller Qdrant för full on-prem) + LiteLLM-gateway + vLLM för on-prem-inferensvägar, bakom OPA-policy-RBAC och OpenTelemetry-observability. Varje komponent är utbytbar; inget är skräddarsytt för att vara skräddarsytt. Den agentiska AI-deploymentplattformen vi använder sveper denna stack i en deploybar yta, och vår agent-utvecklingspraktik behandlar engineering-modellen i detalj.

Vill du scora matrisen tillsammans och se hur din 7-lagersarkitektur skulle se ut, boka ett kostnadsfritt 30-minuters arkitektursamtal med vårt team. Inga förkrav, inga slides — vi går igenom dina krav och skissar stacken live.

Vi tittar på produkten vi respektfullt kritiserar

Anthropic har levererat en verkligt bra produkt. De nästa tretton minuterna är värda din tid — det är den klaraste artikuleringen av vad Cowork är till för, från teamet som byggde den.

Anthropic, maj 2026 — Cowork är utmärkt för det den är byggd för

Titta innan du commitar dig till en väg. Tycker du efter det att Cowork löser ditt problem — köp Cowork. Märker du dig själv tänka "det här är jättebra, men…", är artikelns andra halva för dig. Vi är inte anti-Cowork. Vi är anti-köpa-fel-verktyg-för-din-regulatoriska-profil.

Migrationsväg — Från Cowork-pilot till självhostad produktion

Det vanligaste mönstret vi ser 2026 är inte Cowork-eller-självhostat. Det är Cowork-sedan-självhostat, med en ren migrationsplan. Här är fyrastegs-vägen vi rekommenderar:

  1. Månader 0–3 — Cowork-pilot. Bevisa workflow:t på riktiga användare och riktig data (endast lågkänsliga workflows). Dokumentera vad som funkar, vad som inte gör det och vad du önskade vore annorlunda.
  2. Månader 3–4 — Arkitekturbeslut. Scora matrisen med data från Fas 1. Är du över 25, commita till bygget. Stäng inte av Cowork ännu.
  3. Månader 4–10 — Parallellbygge. Bygg 7-lagersstacken parallellt med fortsatt Cowork-användning. Icke-känsliga workflows stannar på Cowork; bygget siktar på de reglerade.
  4. Månader 10–12 — Övergång per workflow, inte per avdelning. Känsliga workflows migrerar först till självhostat; icke-känsliga kan stanna obegränsat på Cowork om ruttningen är vettig.

Claude Cowork desktop-produkt-UI
Cowork är toppen här — men inte när din data inte får lämna din VPC. (Källa: Anthropic)

Övergångsregeln är den som flest team gör fel. Migrering per avdelning skapar ett politiskt tvångsmarschproblem; migrering per workflow-typ låter varje team adoptera rätt verktyg för arbetet framför sig. Beslutsmatrisen scorar per workflow, inte per avdelning, av samma skäl.

Vi har också sett det omvända mönstret — självhostat-sedan-Cowork — hos företag som byggt tidigt och nu vill ge sina icke-reglerade team en snabb yta. Jämförelsen med ChatGPT Agents är rätt referens om du fastnar mellan Cowork och en konkurrerande buy-side-produkt efter att du commitat till en hybridarkitektur.

Vanliga frågor

Är det inte mycket dyrare att bygga själv?

Inte alltid och sällan enkelt. Vid 200 platser vinner Cowork på kostnad över fem år. Mellan 600 och 800 platser korsas kurvorna; vid 1 000+ platser är självhostat billigare. Viktigare: scorar du 25+ på beslutsmatrisen är kostnadsjämförelsen akademisk — regulatoriska eller suveränitetskrav har redan beslutat.

Hur lång tid tar det att leverera en självhostad enterprise-agentstack?

8–12 veckor för första agent i produktion på hela 7-lagersstacken, 3–6 månader för plattformen (agenter 2 till N) och löpande för modelluppgraderingsrullbandet. Cowork levererar på 1–2 veckor. De flesta företag växlar 8-veckorsdeltat mot suveränitet och anpassning; de som inte gör det var inte företag som behövde bygga.

Kan vi börja med Cowork och migrera senare?

Ja — det är det vanligaste mönstret vi ser 2026. Använd Cowork månader 0–3 för att bevisa workflow:t, bygg 7-lagersstacken parallellt månader 4–10 och övergå sedan per workflow-typ snarare än per avdelning. Migreringen är svårare än att starta självhostat dag ett men mycket snabbare än att bygga i blindo.

Vad sägs om Claude Enterprises Trust Center?

Anthropics Trust Center täcker SOC 2 Type II, ISO 27001, EU-dataresidens på Enterprise och BAA för vård. Stark story för det den täcker. Den täcker inte ITAR, IL5/IL6 sovereign-cloud, hermetisk M&A-deal-room-isolering eller workflows där själva prompt-innehållet är klassificerat eller reglerat. Trust Center är nödvändigt för vissa scenarier och strukturellt otillräckligt för andra.

Är on-prem-deployment av Anthropics modeller tillåtet?

Nej. Anthropic levererar inte Claude-modellvikter, så äkta on-prem-inferens av Claude är omöjligt 2026. On-prem-självhosting kräver open-weight-alternativ — Llama 3.3, DeepSeek V3, Qwen 3 eller Mistral Large på vLLM. Bedrock och Vertex erbjuder private-endpoint-alternativ som vissa regulatorer accepterar som praktisk motsvarighet till on-prem; kolla med ditt compliance-team innan du antar.

Vad är den löpande underhållskostnaden över tid?

Ungefär 250 K $/år för ett 2-ingenjörers ops-team plus modellanvändning och infra vid 200-plats-skala. Den siffran stiger till cirka 325 K $/år vid 1 000 platser — det mesta är fast engineering, inte rörlig infrastruktur. Modellanvändning skalar med användare men komprimeras med batching, caching och routning av små förfrågningar till billigare modeller via gateway-lagret.

Vem äger de prompts och tooling vi utvecklar?

Du, fullt ut, på en självhostad stack. På Cowork lagras prompts i Anthropics infrastruktur under deras kommersiella villkor — OK för de flesta företag, dealbreaker för IP-känsliga branscher (konsumentmärken, biotech, reglerad finans). Ägandestoryn är ett av de underskattade skälen till att mogna företag självhostar.

Stödjer ni hybrid — vissa workflows på Cowork, andra självhostat?

Ja, och vi rekommenderar det oftare än ren självhosting. Rutta lågkänsliga workflows till Cowork och högkänsliga till intern stack. En LiteLLM-gateway kan fan-outa per workflow-typ med enkla routnings-regler, och dina audit- och policy-lager kan behandla båda ytorna enhetligt.

Hur hanterar ni modelluppgraderingsrullbandet på en självhostad stack?

LiteLLM-gatewayen abstraherar modellvalet. När Anthropic släpper en ny modell pekar du en config mot den. När en open-weight-modell går förbi closed-source-incumbent på en specifik uppgift omdirigerar du den beräkningstunga lasten till vLLM utan att röra applikationskoden. 7-lagersarkitekturen är uttryckligen designad för att skydda dig från modell-lock-in — något Cowork by design inte kan.

Avslutning

Cowork är en utmärkt produkt för det arbete den är byggd för, och den är inte rätt svar för reglerade företag med suveränitets-, IP- eller anpassade orkestreringskrav. Den 7-lagers självhostade referensarkitektur i denna artikel är samma vi har levererat 30+ gånger sedan 2024; beslutsmatrisen är artefakten vi går igenom med varje kund i Fas 1. Läs den fullständiga Cowork-guiden om du inte gjort det, och kom tillbaka hit när du är redo att prata arkitektur.

Vill du ha en användbar version av beslutsmatrisen och ett utkast till 7-lagersarkitektur för dina krav — hör av dig, vi skissar live och du går därifrån med artefakten oavsett om vi jobbar ihop sedan.

Taggar

claude cowork-alternativsjälvhostad aienterprise-aiai-integrationreferensarkitektur

Dela denna artikel

Starta ditt projekt

Redo att bygga något utöver det vanliga?

Låt oss göra verklighet av din idé. Vårt team hjälper dig gärna att bygga mjukvara som gör skillnad.