
Son güncelleme: Haziran 2026. Bu rehberdeki maliyet rakamları, saatlik ücretler ve yapay zeka verimlilik verileri 2026 için güncellenmiştir.
Bir mobil uygulama geliştirmenin maliyeti 2026'da 15.000 TL ile 875.000+ TL arasında değişir. Bu geniş bir aralık ve internetteki diğer maliyet rehberlerinin hepsi size benzer belirsiz bir rakam verip "teklif için bize ulaşın" diyecektir. Sizin bundan daha iyisini hak ettiğinizi düşünüyoruz.
Bu rehber farklı. Biz mobil uygulama geliştiren yazılımcılarız, bu yüzden size sadece TL aralıkları vermek yerine, bu rakamların arkasındaki geliştirme saatlerini, maliyetleri yükselten kod karmaşıklığını ve bütçenizi gerçekte ne inşa edebileceğinizle eşleyen net bir karar çerçevesi göstereceğiz. Bu rehberin sonunda herhangi bir ajans teklifini somut rakamlarla değerlendirebileceksiniz.
Hızlı Cevap: 2026'da Mobil Uygulama Geliştirme Maliyetleri
İşte aradığınız rakam. Bir mobil uygulama 15.000 TL ile 875.000+ TL arasında maliyetle geliştirilebilir -- karmaşıklığa, ekibinizin saatlik ücretine ve ihtiyacınız olan özelliklere bağlı olarak. Aşağıdaki tablo, uygulama türüne göre tahmini geliştirme saatleriyle maliyeti detaylandırmaktadır -- teklif karşılaştırırken en faydalı veri noktası.
| Uygulama Türü | Tahmini Saat | 100 TL/saat | 250 TL/saat | 500 TL/saat | Süre |
|---|---|---|---|---|---|
| Basit MVP (5-10 Ekran) | 150-400 | 15.000-40.000 TL | 37.500-100.000 TL | 75.000-200.000 TL | 1-2 ay |
| Orta Düzey Uygulama (15-25 Ekran) | 400-1.000 | 40.000-100.000 TL | 100.000-250.000 TL | 200.000-500.000 TL | 2-4 ay |
| Karmaşık Uygulama (30+ Ekran) | 1.000-2.100 | 100.000-210.000 TL | 250.000-525.000 TL | 500.000-1.050.000 TL | 4-8 ay |
| Kurumsal Uygulama | 2.000-3.500+ | 200.000-350.000+ TL | 500.000-875.000+ TL | 1.000.000-1.750.000+ TL | 6-12 ay |
| Uber Benzeri Uygulama | 800-1.800 | 80.000-180.000 TL | 200.000-450.000 TL | 400.000-900.000 TL | 3-7 ay |
| Instagram Benzeri Uygulama | 600-1.400 | 60.000-140.000 TL | 150.000-350.000 TL | 300.000-700.000 TL | 3-6 ay |
Her mobil uygulama maliyet tahmininin arkasındaki formül oldukça basittir:
(Toplam Geliştirme Saati x Saatlik Ücret) + Proje Yönetimi (%10-15) + QA (%15-20) + Altyapı
Hepsi bu kadar. Gizli bir şey yok. Bu rehberin geri kalanı, bu saatleri nelerin yükselttiği veya düşürdüğünü açıklıyor, böylece kendi projenizi güvenle hesaplayabilirsiniz.
Mobil Uygulama Geliştirme Maliyetini Gerçekte Ne Belirler
Her proje farklıdır, ancak bir mobil uygulama geliştirmenin maliyeti sekiz faktöre indirgenebilir. İşte bunlar -- ve daha da önemlisi -- her birinin projenize kaç saat eklediği.
Uygulama Karmaşıklığı (En Büyük Faktör)
Uygulama karmaşıklığı, en önemli maliyet belirleyicisidir. Üç kademede düşünün:
- Basit uygulamalar (5-10 ekran): Giriş, içerik gösterimi, basit formlar, ayarlar. Hesap makineleri, not alma uygulamaları veya basit kataloglar gibi düşünün. 150-400 saat.
- Orta düzey uygulamalar (15-25 ekran): Kullanıcı profilleri, üçüncü taraf entegrasyonları, ödeme işleme, kontrol panelleri. Fitness takipçileri veya rezervasyon uygulamaları gibi düşünün. 400-1.000 saat.
- Karmaşık uygulamalar (30+ ekran): Gerçek zamanlı özellikler, çevrimdışı senkronizasyon, yapay zeka işlevleri, çoklu rol kullanıcı sistemleri. Pazar yeri uygulamaları veya sosyal platformlar gibi düşünün. 1.000-2.100+ saat.
Özellik Sayısı ve Özellik Karmaşıklığı
Daha fazla özellik daha fazla saat demek -- ancak doğrusal değil. Basit bir e-posta girişi 40 saat sürer. OAuth2 sağlayıcıları, biyometrik giriş, çok faktörlü kimlik doğrulama ve oturum yönetimi ekleyin? Artık aynı "giriş özelliği" için 120 saattesiniz. Detaylı özellik dökümü sonraki bölümde yer almaktadır.
Platform Seçimi (iOS, Android veya Her İkisi)
Tek bir platform için geliştirme, her ikisi için yerel geliştirmenin yaklaşık %60'ına mal olur. React Native ve Flutter gibi cross-platform frameworkler, tek bir kod tabanı paylaşarak %30-50 tasarruf sağlar. Bunu aşağıdaki stack karşılaştırma bölümünde kod örnekleriyle açıklıyoruz.
Tasarım Karmaşıklığı (Standart vs Özel)
Hazır UI kütüphanesiyle template tabanlı tasarım 5.000-15.000 TL ve 40-80 saat sürer. Wireframe'ler, prototipleme, kullanıcı testleri ve markaya özel bileşenlerle tamamen özel bir tasarım sistemi 30.000-100.000 TL ve 120-200 saat sürer.
Backend Gereksinimleri
Firebase veya Supabase gibi bir BaaS ile basit CRUD backend 80-120 saat ekler. Karmaşık iş mantığı, gerçek zamanlı senkronizasyon ve mikroservis mimarisiyle özel bir backend 200-400 saat ekler. Aşağıdaki backend bölümünde farklı kullanıcı ölçeklerinde gerçek altyapı maliyetlerini gösteriyoruz.
Üçüncü Taraf Entegrasyonları
Her entegrasyon kendi karmaşıklık bütçesini getirir:
- Ödeme entegrasyonu (iyzico, Stripe, Apple Pay): 80-120 saat, 20.000-40.000 TL
- Harita ve konum hizmetleri: 40-80 saat, 10.000-20.000 TL
- Analitik ve izleme: 20-40 saat, 5.000-10.000 TL
- SMS/E-posta hizmetleri: 10-20 saat, 2.500-5.000 TL
Ekip Konumu ve Saatlik Ücretler
İstanbul'daki bir ajans 200-500 TL/saat ile ve Anadolu'daki bir freelancer 80-150 TL/saat ile aynı özelliği aşağı yukarı aynı saatte teslim eder -- ancak TL maliyeti üç katına çıkar. Bu rehberin ilerisindeki bölgesel ücret tablosu bunu tüm büyük pazarlar için detaylandırmaktadır.
Çalışma Modeli (Sabit Fiyat vs Saat Bazlı)
Sabit fiyat sözleşmeleri bütçe kesinliği sağlar ancak daha az esneklik sunar. Saat bazlı (time-and-materials) şeffaf ve esnek ancak güven gerektirir. Özel ekipler 6+ ay süren projeler için en iyi sonucu verir. Freelancer ile ajans arasındaki uygulama geliştirme maliyeti farkı %20-40'tır; freelancer'lar daha uygun ancak ajanslar tam ekip sunar (tasarım, geliştirme, QA, proje yönetimi).
En büyük maliyet kaldıracı uygulama karmaşıklığıdır. Temel halinde 40 saat süren bir özellik, kurumsal gereksinimlerle 200+ saat sürebilir. Her zaman saat tahminleri isteyin, sadece TL rakamları değil.
Özelliğe Göre Maliyet Dökümü (Gerçek Saat Tahminleriyle)
Bu, yer imi yapmanız gereken bölüm. Diğer maliyet rehberleri belirsiz TL aralıkları verirken, aşağıdaki tablo her büyük özelliğin arkasındaki geliştirme saatlerini göstermektedir -- teklifleri değerlendirirken gerçekten önemli olan rakam.
| Özellik | Saat (Temel) | Saat (Gelişmiş) | Maliyet Aralığı | Karmaşıklığı Ne Artırır |
|---|---|---|---|---|
| Kimlik Doğrulama | 40 | 120 | 10.000-30.000 TL | OAuth2, biyometri, MFA, oturum yönetimi |
| Ödeme Entegrasyonu | 80 | 120 | 20.000-40.000 TL | Çoklu gateway, abonelik, faturalama |
| Gerçek Zamanlı Sohbet | 100 | 200 | 25.000-60.000 TL | Medya paylaşımı, okundu bilgisi, grup sohbet |
| Push Bildirimler | 20 | 40 | 5.000-10.000 TL | Segmentli, zamanlanmış, zengin medya |
| Sosyal Özellikler | 60 | 120 | 15.000-35.000 TL | Akış, hikayeler, tepkiler, paylaşım |
| Harita ve Konum | 40 | 80 | 10.000-20.000 TL | Gerçek zamanlı takip, geofencing, rota |
| Medya Yükleme | 60 | 100 | 15.000-25.000 TL | Sıkıştırma, CDN, küçük resim oluşturma |
| Yönetim Paneli / CMS | 80 | 160 | 20.000-45.000 TL | İçerik yönetimi, analitik, kullanıcı yönetimi |
| Analitik ve İzleme | 20 | 40 | 5.000-10.000 TL | Özel panolar, huni analizi |
| Çevrimdışı Mod ve Senkronizasyon | 80 | 120 | 20.000-35.000 TL | Çatışma çözümü, arka plan senkronizasyonu |
Neden Özellik Karmaşıklığı Özellik Sayısından Daha Önemli
Çoğu maliyet rehberinin gözden kaçırdığı bir şey: Aynı özellik listesine sahip iki uygulama, geliştirme saatlerinde 3-5 kat farklılaşabilir. Fark ne inşa ettiğiniz değil -- her bir özelliğin ne kadar sofistike olması gerektiğidir.
Size tam olarak bunun kodda nasıl göründüğünü gösterelim.
Basit e-posta kimlik doğrulama (~40 saat):
// Basic email/password signup using Firebase Auth
// This covers: email validation, password creation, error handling
import { createUserWithEmailAndPassword } from "firebase/auth";
const signUp = async (email, password) => {
try {
const userCredential = await createUserWithEmailAndPassword(
auth, email, password
);
return userCredential.user;
} catch (error) {
console.error("Signup failed:", error.message);
}
};Bu yaklaşık 10 satır işlevsel koddur. Junior bir geliştirici bunu birkaç günde uygulayabilir. Şimdi kurumsal seviye kimlik doğrulama (~120 saat)'in ne gerektirdiğine bakın:
// Complex auth: OAuth2 + biometrics + MFA + secure session management
// This covers: social login, fingerprint/face ID, TOTP verification,
// encrypted token storage, automatic refresh rotation
import { authorize } from "react-native-app-auth";
import ReactNativeBiometrics from "react-native-biometrics";
import * as SecureStore from "expo-secure-store";
const signUp = async (provider) => {
// Step 1: OAuth2 flow with social provider (Google, Apple, etc.)
const authState = await authorize(oauthConfig[provider]);
// Step 2: Verify and register biometric enrollment
const biometrics = new ReactNativeBiometrics();
const { available } = await biometrics.isSensorAvailable();
if (available) {
const { publicKey } = await biometrics.createKeys();
await registerBiometric(authState.accessToken, publicKey);
}
// Step 3: Generate and verify MFA challenge (TOTP)
const mfaChallenge = await initiateMFA(authState.accessToken);
const verified = await verifyTOTP(mfaChallenge.id, userCode);
if (!verified) throw new Error("MFA verification failed");
// Step 4: Secure token storage with refresh rotation
await SecureStore.setItemAsync("session", JSON.stringify({
accessToken: authState.accessToken,
refreshToken: authState.refreshToken,
expiresAt: Date.now() + 3600000,
biometricEnabled: available,
}));
// Step 5: Schedule background token refresh
scheduleTokenRefresh(authState.refreshToken);
};Farkı gördünüz mü? Gereksinim belgesinde aynı "giriş özelliği". 3 kat saat. Kodun görsel boyutu hikayeyi anlatıyor: OAuth2 sağlayıcıları, biyometrik kayıt, TOTP tabanlı MFA, şifrelenmiş token saklama ve yenileme rotasyonu her biri günlerce geliştirme ve test ekliyor.
İkinci bir örnek. Basit veri çekme (~20 saat):
// Simple CRUD: Fetch a list of products from a REST API
const getProducts = async () => {
const response = await fetch("https://api.example.com/products");
const data = await response.json();
return data;
};Şimdi bunu çevrimdışı destekli gerçek zamanlı senkronizasyon (~100 saat) ile karşılaştırın:
// Real-time data sync with offline support and conflict resolution
// Requires: local database, WebSocket connection, queue system
import { openDatabase } from "expo-sqlite";
import { io } from "socket.io-client";
const db = openDatabase("app.db");
const socket = io("wss://api.example.com");
const syncProducts = () => {
// Step 1: Load from local SQLite (instant, works offline)
db.transaction((tx) => {
tx.executeSql("SELECT * FROM products ORDER BY updatedAt DESC",
[], (_, { rows }) => setProducts(rows._array));
});
// Step 2: Listen for real-time server updates via WebSocket
socket.on("product:updated", (serverProduct) => {
const localVersion = getLocalVersion(serverProduct.id);
// Step 3: Conflict resolution -- server wins if newer
if (serverProduct.updatedAt > localVersion.updatedAt) {
upsertLocal(serverProduct);
} else {
// Queue local changes for server sync when online
addToSyncQueue({ type: "product", data: localVersion });
}
});
// Step 4: Process sync queue when connection restores
socket.on("connect", () => processSyncQueue());
};Aynı "ürün listesi göster" özelliği. Beş kat kod, beş kat saat. Yerel veritabanı, WebSocket dinleyicileri, çatışma çözümü ve arka plan senkronizasyon kuyruğu. Bu yüzden gerçek zamanlı bir uygulama 200.000-400.000 TL maliyete gelirken basit bir CRUD uygulama 50.000-120.000 TL maliyete gelir -- özellik listeleri kağıt üzerinde benzer görünse bile.
Orta karmaşıklıkta bir uygulama için temel özellikler 600-1.200 geliştirme saati tutar -- backend altyapısı, test veya proje yönetimi eklenmeden önce. Bir teklif aldığınızda, özellik saatlerini toplayın ve bu tabloyla karşılaştırın.
React Native vs Flutter vs Native: Stack Seçiminiz Maliyeti Nasıl Etkiler
Teknoloji stack seçiminiz, özellik kapsamının ardından ikinci en büyük maliyet kararıdır. Orta karmaşıklıkta bir uygulama için hesap şöyledir (~475 saat platform başına özellik geliştirme).
Native iOS + Android (İki Kod Tabanı, Maksimum Kontrol)
Yerel geliştirme, iOS uygulamanızı Swift'te ve Android uygulamanızı Kotlin'de yazmak demektir -- tamamen ayrı iki kod tabanı. Maksimum platform performansı ve her yerel API'ye erişim elde edersiniz, ancak iki uygulama için ödeme yaparsınız.
Toplam saat: ~950 (475 iOS + 475 Android ayrı ekiplerle)
React Native (Tek Kod Tabanı, JavaScript Ekosistemi)
React Native, iOS ve Android arasında %85-90 kod paylaşır. Ekibiniz zaten JavaScript veya TypeScript biliyorsa, öğrenme süresi minimaldir. En büyük cross-platform ekosisteme ve güçlü topluluk desteğine sahiptir.
Toplam saat: ~600 her iki platform için
Flutter (Tek Kod Tabanı, Üstün UI Tutarlılığı)
Flutter, %90-95 kod paylaşır ve platformlar arasında piksel mükemmelliğinde özdeş arayüzler üretir. JavaScript'ten daha küçük bir ekosistem olan Dart kullanır ancak mükemmel UI performansı sunar.
Toplam saat: ~575 her iki platform için
İşte cross-platform'un neden geliştirme süresi kazandırdığını göstermek için React Native ile native Swift'te yazılmış aynı ürün listesi bileşeni:
// React Native -- ONE component, runs on BOTH iOS and Android (~600 hrs total)
import { View, Text, FlatList, StyleSheet } from "react-native";
const ProductList = ({ products }) => (
<FlatList
data={products}
keyExtractor={(item) => item.id}
renderItem={({ item }) => (
<View style={styles.card}>
<Text style={styles.title}>{item.name}</Text>
<Text style={styles.price}>${item.price}</Text>
</View>
)}
/>
);// Native iOS (Swift) -- You ALSO need a separate Kotlin file for Android (~950 hrs total)
struct ProductList: View {
let products: [Product]
var body: some View {
List(products) { product in
VStack(alignment: .leading) {
Text(product.name).font(.headline)
Text("$\(product.price)").font(.subheadline)
}
}
}
}React Native sürümü her iki platformda çalışır. Swift sürümü sadece iOS'ta çalışır -- Android için Kotlin'de üçüncü bir dosyaya ihtiyacınız var, bu da frontend çabasını temelde ikiye katlar.
| Stack | iOS Saat | Android Saat | Paylaşılan Kod | Toplam Saat | 250 TL/saat | En Uygun |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Native (Swift + Kotlin) | 475 | 475 | %0 | 950 | 237.500 TL | Performans-kritik uygulamalar, platforma özel özellikler |
| React Native | 600 (paylaşılan) | dahil | %85-90 | 600 | 150.000 TL | JavaScript ekipleri, hızlı iterasyon, büyük ekosistem |
| Flutter | 575 (paylaşılan) | dahil | %90-95 | 575 | 143.750 TL | UI yoğun uygulamalar, piksel mükemmel cross-platform tasarım |
Mühendislik ekibimiz hem React Native hem de Flutter'da üretim uygulamaları teslim etmiştir. Daha derin bir teknik karşılaştırma için React Native vs Flutter karşılaştırmamızı okuyun.
Çoğu startup için cross-platform geliştirme %30-50 tasarruf sağlar -- ayrı native iOS ve Android uygulamalar inşa etmeye kıyasla. Ekibiniz JavaScript biliyorsa
React Native'i; platformlar arası piksel mükemmel UI tutarlılığı en yüksek önceliğinizseFlutter'ı seçin.
Proje Fazına Göre Bütçe Dökümü: Bütçeniz Aslında Nereye Gidiyor
Paranızın proje fazları boyunca nereye gittiğini anlamak, bir teklifin dengeli mi yoksa bir alanı diğerinin aleyhine mi ağırladığını değerlendirmenize yardımcı olur.
| Faz | Bütçenin %'si | Saat (Orta Karmaşıklık) | 250 TL/saat | Temel Çıktılar |
|---|---|---|---|---|
| Keşif ve Planlama | %10-15 | 80-120 | 20.000-30.000 TL | Gereksinim belgesi, teknik mimari, proje planı |
| UI/UX Tasarım | %20-25 | 120-200 | 30.000-50.000 TL | Wireframe'ler, mockup'lar, prototip, tasarım sistemi |
| Frontend Geliştirme | %30-35 | 300-600 | 75.000-150.000 TL | Ekranlar, navigasyon, durum yönetimi, animasyonlar |
| Backend ve API | %20-25 | 200-400 | 50.000-100.000 TL | Veritabanı, API'lar, iş mantığı, entegrasyonlar |
| QA ve Test | %15-20 | 100-200 | 25.000-50.000 TL | Birim testleri, entegrasyon testleri, cihaz testi |
| Yayın | %2-5 | 20-40 | 5.000-10.000 TL | CI/CD, mağaza varlıkları, inceleme gönderimi |
Keşif ve Planlama (%10-15)
Bu faz, sonraki her şeyi tanımlar. Ekibiniz gereksinimleri toplar, kullanıcı akışlarını haritalandırır, teknik mimariyi tasarlar ve proje yol haritası oluşturur. Keşif fazını atlamak yapabileceğiniz en pahalı hatadır -- belirsiz gereksinimler scope creep'in ana nedenidir ve bu, nihai proje maliyetlerine %20-40 ekler.
UI/UX Tasarım ve Prototipleme (%20-25)
Tasarım; wireframe'leri, yüksek kaliteli mockup'ları, etkileşimli prototipleri ve yeniden kullanılabilir bir tasarım sistemini içerir. İyi tasarım, mühendislere tam spesifikasyonlar sunarak geliştirme süresini azaltır. Tıklanabilir bir prototip ayrıca tek satır kod yazmadan önce gerçek kullanıcılarla test yapmanıza olanak tanır.
Frontend Geliştirme (%30-35)
Bütçenizin en büyük tek parçası. Bu, her ekranın inşasını, navigasyon uygulamasını, uygulama durum yönetimini, animasyonları ve backend API ile entegrasyonu kapsar. Cross-platform frameworkler bu maliyeti önemli ölçüde azaltır.
Backend ve API Geliştirme (%20-25)
Veritabanı şema tasarımı, REST veya GraphQL API geliştirme, kimlik doğrulama sistemleri, dosya depolama, iş mantığı ve üçüncü taraf entegrasyonları. Firebase veya Supabase gibi bir BaaS kullanıyorsanız, bu faz bütçenin %10-15'ine düşer.
Kalite Güvencesi ve Test (%15-20)
Birim testleri, entegrasyon testleri, uçtan uca testler, performans testleri ve 20+ cihaz ve işletim sistemi kombinasyonunda manuel test. QA, lansmandan sonra düzeltmesi 5-10 kat daha pahalı olacak hataları yakalar.
Yayın ve App Store Gönderimi (%2-5)
CI/CD pipeline'larının kurulumu, App Store ve Play Store varlıklarının hazırlanması (ekran görüntüleri, açıklamalar, gizlilik politikaları) ve inceleme sürecinin yönetimi. Apple'ın incelemesi 1-7 gün sürebilir ve bazen revizyonlar gerektirebilir.
Geliştirme toplam bütçenin %50-60'ını oluşturur, ancak tasarım ve QA'dan kısıtma maliyetlerinizi ikiye katlamanın en hızlı yoludur -- yeniden çalışma ve hata düzeltmeleri yüzünden. Dengeli bir teklif en az %15'ini tasarıma ve %15'ini teste ayırır.
Bölgeye Göre Geliştirici Saatlik Ücretleri (2026)
Saatlik ücret çarpanı, nihai TL maliyetinizi belirler. İşte 2026'da altı büyük pazardaki ajans ve freelancer ücretleri.
| Bölge | Ajans Ücreti | Freelancer Ücreti | Kalite Notları | Zaman Dilimi | En Uygun |
|---|---|---|---|---|---|
| Türkiye (İstanbul) | 200-500 TL/saat | 100-300 TL/saat | Güçlü teknik eğitim, yerel pazar bilgisi | EET | KVKK uyumlu, iyzico entegrasyonlu Türkiye odaklı uygulamalar |
| Türkiye (Anadolu) | 100-300 TL/saat | 60-150 TL/saat | İyi kalite, daha uygun fiyat | EET | Bütçe odaklı projeler |
| Batı Avrupa (DE, NL, UK) | 3.500-6.000 TL/saat | 2.000-4.000 TL/saat | En yüksek kalite, güçlü IP koruması | CET/GMT | AB uyumluluğu, kurumsal projeler |
| Doğu Avrupa (PL, RO, CZ) | 1.500-3.000 TL/saat | 1.000-2.000 TL/saat | Mükemmel fiyat-kalite oranı | CET/EET | Finanse edilmiş MVP'ler |
| Hindistan ve Güneydoğu Asya | 500-1.200 TL/saat | 350-800 TL/saat | Değişken kalite, büyük yetenek havuzu | IST/SGT | Bütçe MVP'leri, iyi belirtilmiş projeler |
| ABD ve Kanada | 4.000-8.000 TL/saat | 2.500-5.000 TL/saat | En yüksek iletişim standartları | EST/PST | Kurumsal, düzenlenmiş sektörler |
Bu ücretlerle ilgili bazı önemli notlar:
- Türkiye, Batı Avrupa'nın %60-70'i oranında daha uygun fiyatlı olup güçlü teknik üniversiteleri ve Avrupa ile Orta Doğu pazarlarını anlayan bir geliştirici havuzuna sahiptir. Türkiye'deki ortalama freelancer ücreti 2025'te yaklaşık 100 TL/saat seviyesindedir (uluslararası freelancer'lar için $100-150/saat).
- Doğu Avrupa (Polonya, Romanya, Çekya) Avrupa pazarında sürekli olarak en iyi fiyat-performans oranını sunar. Çoğu ajans DACH fiyatlarının %40-60'ında karşılaştırılabilir kalitede sunar.
- Hindistan ve Güneydoğu Asya en düşük ücretleri sunar, ancak kalite değişkenliği en geniş olanıdır. Son derece detaylı spesifikasyonlarınız ve özel proje yönetimi kapasitesi varsa, tasarruflar gerçektir.
- Türkiye'nin rekabet avantajı: AB zaman dilimi, güçlü teknik eğitim, KVKK (Türkiye'nin GDPR'si) bilgisi, iyzico gibi yerel ödeme entegrasyonu deneyimi ve Batı kalitesinde maliyet etkin geliştirme.
En ucuz saatlik ücret nadiren en ucuz toplam maliyettir. 80 TL/saat'lik bir ekip 2.000 saat harcarsa 160.000 TL'ye mal olur. 250 TL/saat'lik bir ekip 800 saatte teslim ederse 200.000 TL'ye mal olur -- ama 3 ay erken teslim eder ve daha az revizyon gerektirir. Her zaman toplam proje maliyetini değerlendirin, sadece ücreti değil.
2026 Faktörü: Yapay Zeka Uygulama Geliştirme Maliyetlerini Nasıl Değiştiriyor
2026'da mobil uygulama geliştirme maliyetlerini araştırıyorsanız, muhtemelen merak etmişsinizdir: "Yapay zeka uygulama geliştirmeyi daha ucuz hale getirdi mi?" Dürüst cevap evet -- ama düşündüğünüzden daha az.
Yapay Zeka Araçları Gerçekte Ne Tasarruf Sağlar (Kodlama Süresinin %15-30'u)
Cursor, GitHub Copilot ve v0 kullanan deneyimli geliştiriciler boilerplate kod üretir, birim testleri yazar ve kod incelemelerini önemli ölçüde daha hızlı yapar. Ana üretkenlik kazanımları şunlardan gelir:
- Boilerplate üretimi: UI iskelesi, API endpoint'leri, veritabanı modelleri
- Test yazımı: Mevcut koddan üretilen birim testleri ve entegrasyon testleri
- Kod incelemesi: Yapay zeka yaygın hataları yakalar ve gerçek zamanlı iyileştirmeler önerir
- Dokümantasyon: Otomatik üretilen API dokümantasyonu ve satır içi yorumlar
Deneyimli bir geliştirici için bu araçlar saf kodlama süresinin %15-30'unu tasarruf ettirir.
Yapay Zekanın Yerini Alamadığı Şeyler (Mimari, Tasarım, QA)
Yapay zeka araçları kod üretmede hızlıdır ancak kodu doğru yapan kararların yerini alamaz:
- Sistem mimarisi: Monolit ve mikroservisler arasında seçim, veritabanı şema tasarımı, ölçekleme planlaması
- UX araştırma ve tasarım: Kullanıcı ihtiyaçlarını anlama, prototip test etme, geri bildirim üzerinde iterasyon
- Karmaşık hata ayıklama: Yarış koşulları, bellek sızıntıları, platforma özel tuhaflıklar
- Proje yönetimi: Müşteri iletişimi, sprint planlaması, kapsam müzakeresi
- Güvenlik denetimleri: Zafiyetleri tespit etme, uyumluluk gereksinimlerini uygulama
Bu faaliyetler toplam proje süresinin %40-50'sini oluşturur ve yapay zeka araçlarından neredeyse hiç etkilenmez.
Bütçenize Net Etkisi (%10-20 Azalma)
300.000 TL'lik bir proje için yapay zeka destekli geliştirme 2026'da yaklaşık 30.000-60.000 TL tasarruf sağlar. Gerçek tasarruflar, ama dönüştürücü değil.
Yapay zeka geliştiricileri daha hızlı yaptı, daha ucuz değil. 2024'e kıyasla %10-20 daha az planlayın, ancak yapay zekanın uygulama maliyetinizi yarılayacağını beklemeyin. Gerçek tasarruflar daha iyi mimari kararlardan gelir, yapay zeka kod üretiminden değil.
Backend ve Altyapı: Kimsenin Bahsetmediği Maliyetler
İşte çoğu rehberin atladığı uygulama geliştirmenin gizli maliyetleri: uygulamanızın lansmandan sonra her ay para maliyeti olan sunuculara, veritabanlarına ve üçüncü taraf hizmetlere ihtiyacı vardır.
Backend Geliştirme Maliyeti (15.000-80.000 TL)
Özel bir backend inşa etmek veritabanı şema tasarımı, API endpoint geliştirme, kimlik doğrulama mantığı, dosya depolama yapılandırması ve sunucusuz fonksiyon dağıtımını içerir. Firebase veya Supabase gibi bir BaaS kullanmak ilk geliştirmeyi 200-400 saatten 80-120 saate düşürür -- ancak ölçekte kullanım bazlı fiyatlandırma getirir.
Kullanıcı Ölçeğine Göre Aylık Bulut Altyapısı
Bu tablo, farklı kullanıcı ölçeklerinde aylık bulut faturanızın gerçekte nasıl göründüğünü göstermektedir. Bu rakamlar gerçek projelere dayanmaktadır.
| Aylık Aktif Kullanıcılar | Firebase | AWS | Supabase | Neleri İçerir |
|---|---|---|---|---|
| 1.000 MAU | 0-200 TL/ay | 350-1.000 TL/ay | 0-800 TL/ay | Auth, veritabanı, temel depolama, fonksiyonlar |
| 10.000 MAU | 500-1.500 TL/ay | 1.500-6.000 TL/ay | 800-1.500 TL/ay | Yukarıdakiler + artan okuma/yazma, daha fazla depolama |
| 100.000 MAU | 6.000-17.000 TL/ay | 15.000-60.000 TL/ay | 2.500-6.000 TL/ay | Yukarıdakiler + yüksek bant genişliği, birden fazla bölge |
Firebase ve Supabase fiyatlarının ölçekte daha derin bir karşılaştırması için Supabase vs Firebase karşılaştırmamızı okuyun.
İşte tipik bir sunucusuz API fonksiyonu -- ve çalıştırma maliyeti:
// Firebase Cloud Function -- cost per invocation
// Price: ~$0.40 per million invocations + compute time
// At 10K MAU with 50 requests/user/day = 15M requests/month
// Monthly cost: ~$6 (invocations) + ~$15 (compute) = ~$21/month
const functions = require("firebase-functions");
const admin = require("firebase-admin");
const db = admin.firestore();
exports.getUserProfile = functions.https.onRequest(async (req, res) => {
const userId = req.query.userId;
// Fetch user profile and recent orders in parallel
const [profile, orders] = await Promise.all([
db.collection("users").doc(userId).get(),
db.collection("orders")
.where("userId", "==", userId)
.orderBy("createdAt", "desc")
.limit(10)
.get(),
]);
res.json({
profile: profile.data(),
orders: orders.docs.map((d) => d.data()),
});
});Bu tek fonksiyon çağrı başına sent kesri maliyetindedir. Ama 10.000 MAU günde 50 istek yaptığında, ayda 15 milyon istek oluyor. Maliyetler birikir.
Üçüncü Taraf Hizmet Maliyetleri
Bulut altyapısının ötesinde, çoğu uygulama dış hizmetlere bağımlıdır:
| Hizmet | Örnekler | Aylık Maliyet | Notlar |
|---|---|---|---|
| SMS Doğrulama | Twilio, Netgsm | 500-5.000 TL/ay | Mesaj başına 0,10-0,50 TL, kayıtlarla ölçeklenir |
| E-posta Hizmeti | SendGrid, Postmark | 200-1.000 TL/ay | İşlemsel e-postalar, bültenler |
| CDN | CloudFront, Cloudflare | 100-1.000 TL/ay | Görsel ve video dağıtımı, küresel dağıtım |
| Hata İzleme | Sentry, Bugsnag | 250-800 TL/ay | Çökme raporlama, performans izleme |
| Analitik | Mixpanel, Amplitude | 0-1.500 TL/ay | Ücretsiz katmanlar mevcut, gelişmiş özellikler için ücretli |
Lansmanda 1.000-5.000 TL/ay altyapı maliyeti planlayın, 100.000 aylık aktif kullanıcıda 10.000-50.000 TL/ay'a ölçeklenir. Bu maliyetler geliştirmeye kıyasla küçüktür, ancak hiç bitmez.
Gerçek Dünya Maliyet Senaryoları: 4 Bütçe Kademesi
Yeterince teori. Gerçek bütçeleri gerçek sonuçlarla eşleştirelim. Bu, paranızın gerçekte ne satın alabileceğini keşfettiğiniz bölüm.
Kademe 1: Solo Girişimci Bütçesi (5.000-30.000 TL)
Teknoloji: No-code/low-code platformlar (FlutterFlow, Adalo, Bubble)
Süre: 2-6 hafta
Bu sizin içinse: Özel geliştirmeye yatırım yapmadan önce bir fikri doğrulamak istiyorsanız.
Ne elde edersiniz:
- Temel CRUD işlevi
- Kullanıcı kimlik doğrulama
- Basit, şablona dayalı arayüz
- 10 ekrana kadar
- Temel push bildirimler
Ne elde edemezsiniz:
- Özel özellikler veya entegrasyonlar
- Birkaç bin kullanıcının ötesinde ölçeklenebilirlik
- App Store kalitesi
- Çevrimdışı işlev
- Karmaşık iş mantığı
Aylık bakım: 500-2.000 TL/ay (platform abonelik ücretleri)
Kademe 2: Finanse Edilmiş Startup Bütçesi (80.000-250.000 TL)
Teknoloji: Cross-platform (React Native veya Flutter) + BaaS (Firebase/Supabase)
Süre: 1.5-3 ay
Bu sizin içinse: Tohum finansmanınız var ve verimli uygulama geliştirme maliyetiyle üretime hazır bir MVP'ye ihtiyacınız var.
Ne elde edersiniz:
- Özel UI/UX tasarımı
- Sosyal girişli kimlik doğrulama
- Ödeme işleme (iyzico veya
Stripe) - Push bildirimler
- 15-25 ekran
- Temel yönetim paneli
Ne elde edemezsiniz:
- Karmaşık gerçek zamanlı özellikler
- Senkronizasyonlu çevrimdışı mod
- Analitikli tam yönetim paneli
- Gelişmiş sosyal özellikler (akış, hikayeler)
Aylık bakım: 5.000-20.000 TL/ay (barındırma + hizmetler + yarı zamanlı geliştirici desteği)
Kademe 3: Büyüme Dönemi Bütçesi (250.000-600.000 TL)
Teknoloji: Cilalı cross-platform veya tek platformlu native + özel backend Süre: 3-6 ay Bu sizin içinse: Ürün-pazar uyumunu kanıtladınız ve ölçeklenmek istiyorsunuz.
Ne elde edersiniz:
- Tam özel tasarım sistemi
- Eksiksiz özellik seti (sohbet, haritalar, sosyal, ödemeler)
- Analitik panolu yönetim paneli
- Performans optimizasyonu
- Otomatik test paketi
- Yapay zeka destekli özellikler (öneriler, arama)
Ne elde edemezsiniz:
- Çoklu bölge dağıtımı
- Kurumsal uyumluluk (KVKK denetimi, PCI-DSS)
- White-label/çoklu kiracılı mimari
Aylık bakım: 20.000-50.000 TL/ay (özel yarı zamanlı ekip + altyapı)
Kademe 4: Kurumsal Bütçe (600.000-1.500.000+ TL)
Teknoloji: Native iOS + Android + özel backend + uyumluluk altyapısı Süre: 4-10 ay Bu sizin içinse: Düzenlenmiş bir sektördeyseniz veya kurumsal düzey güvenilirliğe ihtiyacınız varsa.
Ne elde edersiniz:
- Kademe 3'teki her şey
- KVKK denetimi, PCI-DSS/SOC2 uyumluluğu
- Güvenlik denetimleri ve sızma testleri
- Yedekli çoklu bölge dağıtımı
- SLA garantileri
- Özel DevOps ve izleme
- White-label yetenekleri
Aylık bakım: 50.000-150.000 TL/ay (özel ekip + kurumsal altyapı)
Hangi Kademe Size Uygun?
| Bütçe | Teknoloji | Dahil Olan Özellikler | Dahil Olmayan Özellikler | Süre | En Uygun |
|---|---|---|---|---|---|
| 5.000-30.000 TL | No-Code (FlutterFlow, Adalo) | Temel CRUD, auth, basit UI | Özel özellikler, ölçeklenebilirlik, çevrimdışı | 2-6 hafta | Fikir doğrulama, dahili araçlar |
| 80.000-250.000 TL | React Native + BaaS | Özel UI, auth, ödemeler, push | Karmaşık gerçek zamanlı, çevrimdışı, yönetim paneli | 2-4 ay | Finanse edilmiş startup MVP |
| 250.000-600.000 TL | Cross-platform + özel backend | Tüm özellikler, yönetim paneli, analitik | Kurumsal uyumluluk, çoklu bölge | 4-8 ay | Büyüme dönemi ürünü |
| 600.000-1.500.000+ TL | Native + özel her şey | Her şey + uyumluluk + güvenlik | Hiçbir şey (tam kapsam) | 6-18 ay | Kurumsal, düzenlenmiş sektörler |
Techsy olarak dört kademenin tümünde mobil uygulamalar geliştirdik -- tohum aşaması startuplar için 80.000 TL React Native MVP'lerden 600.000+ TL özel backend'li ve uyumluluk gereksinimli kurumsal uygulamalara kadar. Sürecimiz, uygulamanızı özelliklere ayırdığımız, her biri için saat tahmin ettiğimiz ve arkasındaki matematikle şeffaf bir teklif sunduğumuz ücretsiz teknik kapsam toplantısıyla başlar. Ayrıca mevcut aşamanız için bir no-code aracı veya PWA'nın daha mantıklı olup olmadığını dürüst bir şekilde söyleyeceğiz. Ücretsiz mobil uygulama maliyet tahmini alın ->
Bütçeniz teknolojinizi belirler, tersi değil. Karşılayabildiğinizle başlayın, kullanıcılarla doğrulayın, ardından sonraki kademeye yatırım yapın.
Lansman Sonrası Maliyetler: Bakım, Güncellemeler ve Ölçekleme
Uygulamayı inşa etmek başlangıçtır, son değil. İşte uygulama bakımının yıllık maliyeti -- ve üç yıllık büyük resim.
1. Yıl Bakım (%25-50 Başlangıç Maliyeti)
Lansmandan sonraki ilk yıl en pahalı bakım yılıdır. Gerçek kullanıcılar QA ekibinizin kaçırdığı hataları bulur, öngörmediğiniz özellikler ister ve hiç test etmediğiniz uç durumları zorlar. Başlangıç geliştirme maliyetinizin %25-50'sini planlayın.
Devam Eden Yıllık Bakım (Yılda %15-20)
Çalkantılı ilk yıldan sonra bakım maliyetleri yıllık %15-20'ye stabilize olur.
3 Yıllık Toplam Sahip Olma Maliyeti (TCO)
İşte 300.000 TL'lik bir uygulama için üç yıllık hesap:
| Yıl | Geliştirme | Bakım | Altyapı | Kümülatif Toplam |
|---|---|---|---|---|
| Yıl 0 (Lansman) | 300.000 TL | 0 TL | 4.000 TL | 304.000 TL |
| Yıl 1 | 0 TL | 120.000 TL | 12.000 TL | 436.000 TL |
| Yıl 2 | 0 TL | 54.000 TL | 20.000 TL | 510.000 TL |
| Yıl 3 | 0 TL | 54.000 TL | 20.000 TL | 584.000 TL |
İlk 3 işletme yılı için başlangıç geliştirme maliyetinizin 2 katını planlayın. 300.000 TL'lik bir uygulama, bakım, altyapı ve güncellemeler dahil 3 yıllık dönemde yaklaşık 580.000-630.000 TL'ye mal olacaktır. Bunu birinci günden planlayın.
Mobil Uygulama İnşa Etmemeniz Gereken Durumlar
İşte diğer tüm maliyet rehberlerinin atladığı bölüm -- çünkü çoğu size uygulama satmak isteyen ajanslar tarafından yazılmıştır. Biz dürüst olacağız: Bazen inşa etmemelisiniz.
PWA Daha Akıllı Yatırım Olduğunda
Uygulamanız cihaza özel donanım API'lerine ihtiyaç duymuyorsa (gelişmiş kamera, Bluetooth, arka plan GPS takibi), PWA yerel geliştirme maliyetlerinin %50-60'ını tasarruf ettirir ve App Store onayına gerek kalmaz.
No-Code Platformlar İhtiyacınızı Karşıladığında
Dahili şirket araçları, basit CRUD uygulamalar veya özel geliştirmeye karar vermeden önce fikir doğrulama için FlutterFlow, Adalo ve Retool gibi platformlar kullanım durumunuzu 500-2.000 TL/ay karşılayabilir.
Beklemeniz Gerektiğinde
Mobil uygulama inşa etmeyin eğer:
- Talebi doğrulamamışsınız (önce bir açılış sayfası ve bekleme listesi oluşturun)
- Bütçeniz 15.000 TL'nin altında ve özel özellikler gerekiyorsa (daha fazla biriktirin veya no-code kullanın)
- Temel değer teklifiniz mobil özel bir deneyim gerektirmiyorsa
- Lansmandan sonra devam eden bakım maliyetlerine taahhüt edemiyorsanız
Dürüst bir geliştirme ortağı size bazen uygulama inşa etmemenizi söyleyecektir. PWA, web uygulaması veya no-code çözüm kullanıcılarınıza aynı şekilde hizmet ediyorsa, doğru cevap daha ucuz olanıdır.
Uygulama Geliştirme Maliyetlerini Nasıl Düşürürsünüz (Kaliteden Ödün Vermeden)
-
MVP ile başlayın (%50-70 tasarruf). 3-5 temel özellik inşa edin, gerçek kullanıcılarla lansman yapın ve verilere dayanarak iterasyon yapın.
-
Cross-platform geliştirme seçin (%30-50 tasarruf).
React NativeveyaFlutterile tek kod tabanından iOS ve Android'de yayınlayın. -
Hazır bileşenler ve SDK'lar kullanın (100-300 saat tasarruf). Açık kaynaklı UI kütüphaneleri, BaaS platformları ve hazır ödeme SDK'ları (
Stripe, iyzico) yaygın özellikler için haftalarca geliştirmeyi ortadan kaldırır. -
Geliştirmeden önce net gereksinimler tanımlayın (200-400 saat tasarruf). Belirsiz gereksinimler scope creep'in bir numaralı nedenidir. Uygun bir keşif fazı (80-120 saat) 200-400 saat yeniden çalışmayı önler.
-
Agile sprint'ler ile kapsamı kontrol edin. İki haftalık sprint'ler sabit teslimlerle projeleri yolda tutar.
-
Yapay zeka destekli geliştirme araçları kullanın.
CursorveGitHub Copilotkullanan ekipler kodlama görevlerinde %15-30 daha hızlı teslim eder.
Uygulamanızı 4 Girişle Tahmin Edin
Teklif almadan önce bu dört değişkenli formülle ön maliyet tahmini yapabilirsiniz:
Tahmini Maliyet = (Ekranlar × Karmaşıklık Çarpanı × Saatlik Ücret) × Platform Faktörü
| Değişken | Örnek Değerler |
|---|---|
| Ekranlar | 5-10 (basit), 15-25 (orta), 30+ (karmaşık) |
| Karmaşıklık Çarpanı | 1,0 (temel), 1,5 (orta), 2,5 (gelişmiş) |
| Saatlik Ücret | 100 TL/saat (Anadolu), 250 TL/saat (İstanbul), 500+ TL/saat (Batı Avrupa) |
| Platform Faktörü | 1,0 (cross-platform), 1,5 (native iOS + Android) |
Pratik örnek: 20 ekran × 25 saat/ekran = 500 saat. 200 TL/saat = 100.000 TL temel. Faktör 1,0. + %15 PM (15.000 TL) + %18 QA (18.000 TL) = ~163.000 TL toplam.
Bu formül başlangıç tahmini sunar. Her özelliğin detayları -- kurumsal kimlik doğrulama, ödemeler, gerçek zamanlı senkronizasyon -- nihai rakamı etkiler. Detaylı görüşmelere girmeden önce bütçe dışı teklifleri elemek için kullanın.
Uygulama Geliştirme Teklifinizde Ne Olmalı
İyi Bir Teklif Ne İçerir
- Keşif ve planlama saatleri
- Wireframe ve UI/UX tasarım saatleri
- Frontend geliştirme saatleri (ekran veya özellik bazında)
- Backend geliştirme saatleri
- Üçüncü taraf entegrasyon saatleri
- QA ve test saatleri
- Proje yönetim saatleri (%10-15)
- Yayın ve App Store gönderimi
- Lansman sonrası destek süresi (30-90 gün)
- Aylık altyapı maliyet tahmini
- Kilometre taşı tabanlı ödeme planı
Teklif Uyarı İşaretleri
- Saat dökümü yok -- açıklama olmadan sadece toplu TL rakamı
- Keşif fazı proje planında belirtilmemiş
- QA veya test kalemi yok
- Lansman sonrası destek yok
- Altyapı tartışması yok
- "Garantili" zaman çizelgeleri hiçbir uyarı veya tampon olmadan
- %100 ön ödeme gerektirir -- standart kilometre taşı bazlıdır (30/30/30/10 veya benzeri)
Bir teklif özellik bazlı saat dökümü içermiyorsa, bir tane isteyin. Hesabını gösterme istekliliği, güvenilir bir geliştirme ortağının en iyi sinyalidir.
Sıkça Sorulan Sorular
Basit bir uygulama yaptırmak ne kadar?
15.000-100.000 TL için 150-400 geliştirme saati. Basit bir uygulama kimlik doğrulama, içerik gösterimi ve basit formlar gibi temel özelliklerle 5-10 ekrana sahiptir. FlutterFlow veya Adalo gibi no-code alternatifler, özel işlevselliğe ihtiyacınız yoksa bunu 5.000-30.000 TL'ye düşürebilir.
Uber benzeri bir uygulama ne kadar tutar?
200.000-700.000+ TL özellik kapsamına bağlı olarak. Şoför/yolcu eşleştirme, gerçek zamanlı GPS takibi, ödemeler ve değerlendirmeli Uber benzeri MVP 800-1.800 geliştirme saati gerektirir.
Mobil uygulama geliştirme ne kadar sürer?
1-8+ ay karmaşıklığa bağlı. Basit MVP: 1-2 ay. Orta uygulama: 2-4 ay. Karmaşık uygulama: 4-8 ay. Kurumsal: 6-12 ay.
Uygulama bakımı yılda ne kadar tutar?
Başlangıç geliştirme maliyetinin yıllık %15-25'i. 300.000 TL'lik bir uygulama için yılda 45.000-75.000 TL bakım planlayın. 1. Yıl genellikle daha yüksektir (%25-50).
Cross-platform mı yoksa native mı daha ucuz?
Evet, cross-platform %30-50 daha ucuz. Orta karmaşıklıkta bir uygulama React Native'de ~600 saat veya Flutter'da ~575 saat sürerken ayrı native iOS ve Android uygulamalar ~950 saat sürer.
10.000 TL'den ucuza uygulama yapılabilir mi?
Evet, FlutterFlow, Adalo veya Bubble gibi no-code platformlarla (5.000-15.000 TL tasarım ve kurulum dahil). Özel geliştirme için 10.000 TL yaklaşık 50-100 saat satın alır -- çok temel bir konsept kanıtı için yeterli ama üretime hazır bir uygulama değil.
Uygulama geliştirici saatlik ücreti ne kadar?
Türkiye'de 60-500 TL/saat konum ve çalışma modeline bağlı. İstanbul ajansları: 200-500 TL/saat. Anadolu freelancer'lar: 60-150 TL/saat. Batı Avrupa: 3.500-6.000 TL/saat. Hindistan: 500-1.200 TL/saat.
Uygulama geliştirme teklifleri neden çok değişir?
Beş neden: (1) farklı kapsam varsayımları, (2) farklı ekip boyutları ve zaman çizelgeleri, (3) farklı ücret yapıları (yerli vs yurt dışı), (4) farklı tasarım ve QA kalite standartları, ve (5) farklı iş modelleri. Teklifleri her zaman özellik başına saat bazında karşılaştırın.
Türkiye'de ödeme entegrasyonu ne kadar tutar?
iyzico Türkiye'nin baskın ödeme geçididir: ücretsiz kurulum, işlem başına %2,49 + 0,25 TL komisyon. Taksitli ödeme desteği (Türk tüketiciler için önemli) ek karmaşıklık ve maliyet ekler. Ödeme entegrasyonu genellikle 20.000-40.000 TL arasında maliyete gelir.
KVKK uyumluluğu uygulama maliyetine ne ekler?
KVKK (Kişisel Verilerin Korunması Kanunu) Türkiye'nin GDPR karşılığı. Uyumsuzluk cezaları 150.000 TL ile 3.000.000 TL arasındadır. Uyumluluk maliyeti genellikle geliştirme bütçesinin %5-10'unu ekler ve gizlilik politikası, açık rıza yönetimi, veri işleme sözleşmesi ve teknik önlemleri kapsar.
App Store'da yayınlama ne kadar tutar?
Apple App Store: ~3.000 TL/yıl (bireysel geliştirici programı). Google Play Store: ~750 TL tek seferlik kayıt ücreti. Bunlar sadece yayınlama ücretleridir.
Freelancer mı ajans mı seçmeliyim?
Freelancer'lar %20-40 daha ucuzdur ama iyi tanımlanmış kapsamlı basit projeler için en iyi sonucu verir. Ajanslar daha pahalıdır ama tam ekip (tasarım, geliştirme, QA, PM) sunar. 150.000 TL'nin üzerindeki bütçeler için ajans genellikle daha güvenli seçimdir.
MVP ne kadar tutar?
30.000-250.000 TL karmaşıklık ve ekip konumuna bağlı. Temel MVP: 30.000-80.000 TL. Cilalı MVP: 80.000-250.000 TL. MVP yaklaşımı tam özellikli uygulama inşa etmeye kıyasla %50-70 tasarruf sağlar.
Sonuç
İşte 2026'da mobil uygulama geliştirme maliyetinin son özeti, her bütçe seviyesinde gerçekte ne yapmanız gerektiğine eşlendirilmiş.
| Bütçe Kademesi | Yaklaşım | Ne Elde Edersiniz | Süre | Sonraki Adım |
|---|---|---|---|---|
| 5.000-30.000 TL | No-code / low-code | Fikir doğrulama, temel MVP | 2-6 hafta | FlutterFlow veya Adalo deneyin |
| 80.000-250.000 TL | Cross-platform + BaaS | Üretime hazır MVP | 2-4 ay | React Native veya Flutter ekibi bulun |
| 250.000-600.000 TL | Cross-platform veya native + özel backend | Tam özellikli ürün | 4-8 ay | Saat dökümlü detaylı teklif isteyin |
| 600.000-1.500.000+ TL | Native + özel her şey | Kurumsal uygulama | 6-18 ay | Teknik spesifikasyonlarla RFP yayınlayın |
Temel çıkarımlar:
- Mobil uygulama geliştirme 2026'da 15.000-875.000+ TL'ye mal olur -- bütçeniz teknolojinizi belirler, tersi değil.
- Geliştirme saatleri, TL aralıkları değil, teklifleri değerlendirmenin anahtarıdır. Size özellik başına saat dökümü göstermeyen herhangi bir ajans bir şeyler saklıyordur.
- Cross-platform %30-50 tasarruf sağlar; yapay zeka araçları ek %10-20 tasarruf sağlar. Birlikte bu trendler 2026'yı mobil uygulama inşa etmek için en maliyet etkin zaman yapar.
- 3 yıllık toplam sahip olma için geliştirme maliyetinizin 2 katını planlayın. 300.000 TL'lik bir uygulama üç yıllık dönemde gerçekte 600.000 TL'ye mal olur.
- Bazen PWA, web uygulaması veya no-code çözüm daha akıllı yatırımdır. Doğru cevap, kullanıcılarınıza en az maliyetle en iyi hizmet edendir.
Bir mobil uygulama planlıyor ve gerçekçi bir maliyet tahmini mi istiyorsunuz? Ekibimiz projeleri özelliklere ayırır, her biri için saatleri tahmin eder ve şeffaf fiyatlandırma sunar -- belirsiz "50.000-500.000 TL, duruma göre değişir" değil. Ücretsiz mobil uygulama maliyet tahmini alın ->