
Bouwen of Kopen: AI Spraakagent Beslissingsframework 2026 (Met de Verborgen Derde Optie)
De meeste bouwen-of-kopen-gidsen geven u een binaire keuze. Het eerlijke antwoord in 2026 is een drieweg-matrix, en de optie die niemand noemt — een bureau inhuren om aangepaste flows te bouwen bovenop een platform — wint voor ongeveer een kwart van de teams die we doorlichten.
Een AI spraakagent helemaal zelf bouwen in 2026 kost $250K–$2M in jaar 1 en duurt 4–9 maanden. Een SaaS-platform kopen (Vapi, Retell, Bland) kost $5K–$100K en gaat live in 5–14 dagen. Een derde pad — een bureau inhuren om aangepaste flows te bouwen bovenop een platform — kost $30K–$150K en is klaar in 4–10 weken.
Snel antwoord (het eerlijke oordeel met drie opties):
- SaaS kopen (Vapi/Retell/Bland) wint voor ~65% van de teams. Jaar 1: $5K–$100K, live in 5–14 dagen.
- Bureau bouwt op platform wint voor ~25%. Jaar 1: $30K–$150K, live in 4–10 weken, volledig aangepaste flows.
- Volledig zelf bouwen wint voor ~5%. Jaar 1: $250K–$2M, live in 4–9 maanden, alleen verstandig boven 500K min/maand.
- Hybride (platform kopen + eigen aangepaste laag) dekt de resterende ~5%, meestal F500 en gereguleerde sectoren.
Bouwen, Kopen of Combineren? De Drie Paden Naast Elkaar
Elke bestaande gids over bouwen of kopen van een AI spraakagent presenteert twee opties. In de praktijk domineren drie paden: een gehost platform kopen, zelf bouwen met eigen engineers, of de twee combineren door een bureau aangepaste flows te laten bouwen bovenop Vapi, Retell of Bland. Ze hebben sterk verschillende kostenverlooplijnen, doorlooptijden en risicoprofielen — en de keuze is zelden moeilijk als u eerlijk doorrekent.
| Pad | Jaar 1 kosten | Tijd tot productie | Aanpassing | Het beste voor |
|---|---|---|---|---|
| SaaS kopen | $5K–$100K | 5–14 dagen | Template + prompt + tools | MKB tot middensegment, standaard flows |
| Bureau bouwt op platform | $30K–$150K | 4–10 weken | Volledig aangepaste flows op gehost platform | Middensegment met unieke workflows |
| Volledig zelf bouwen | $250K–$2M | 4–9 maanden | Totaal: elke laag is van u | F500, >500K min/maand, voice = kernproduct |

Twee opmerkingen bij de tabel. Ten eerste: "jaar 1 kosten" bij kopen gaat uit van 50K–200K minuten per maand; daaronder zit u aan de lage kant, daarboven nadert u het bureautarief. Ten tweede: het bureau-tarief toont de totale besteding inclusief platform-doorberekening, niet alleen de bureauvergoeding. De berekening staat verderop in sectie vijf.
De inkoopafdeling-framing van "zelf maken of kopen" mist het derde pad volledig. McKinsey noemt het "build, buy or blend" met reden. Toen we Retell vs Vapi vs Bland op een echte workload doormaten, vielen alle succesvolle implementaties die we in 2025 hebben gebouwd in de blend-categorie, niet in de binaire keuze. (Zie de Retell vs Vapi vs Bland vergelijking voor de platformcijfers; de Master of Code "echte kosten van AI spraakagenten" analyse ondersteunt de kostenbereiken in de tabel.)
De meeste bouwen-of-kopen-gidsen geven u een binaire keuze. Het eerlijke antwoord in 2026 is een drieweg-matrix.
Wat Kost Een AI Spraakagent Kopen Echt?
De werkelijke kosten van SaaS voice-AI zijn $0,15–$0,33 per minuut, wat 2–4× het geadverteerde tarief is zodra ASR (automatische spraakherkenning), TTS (tekst-naar-spraak), LLM, telefonie en platformkosten bij elkaar optellen. Jaar 1 bij 100K minuten/maand loopt ruwweg op tot $20K–$50K afhankelijk van de leverancier en stemmkeuze. De advertentieprijs klopt; die vertelt u alleen niet wat u daadwerkelijk betaalt.
Hier is de geverifieerde berekening voor mei 2026 als u een AI spraakagent kant-en-klaar aanschaft.
| Leverancier | Geadverteerd | Werkelijk alles-inclusief /min | Bron (geraadpleegd 2026-05-17) |
|---|---|---|---|
| Vapi | $0,05 | $0,18–$0,33 | vapi.ai/pricing |
| Retell AI | $0,07 | $0,13–$0,31 | retellai.com/pricing |
| Bland | $0,09–$0,11 | $0,15–$0,30 | bland.ai/pricing |
| Synthflow | $0,08–$0,13 (gebundeld) | $0,10–$0,18 | Synthflow-prijspagina |
Waarom het verschil er is: het geadverteerde getal is het deel van het platform. Daarboven betaalt u voor de STT-provider (Deepgram is gangbaar, ~$0,0043/min), het LLM (GPT-4o-mini à $0,15/$0,60 per 1M tokens, of Claude Haiku à vergelijkbare prijs), de TTS-engine (ElevenLabs Turbo à $0,06/min voor premium stemmen, of gebundeld bij lagere kwaliteit), de SIP-trunk ($0,014/min via Twilio) en nummerverhuurbedrag ($1–$5/maand per nummer). Tel daar post-call analytics, kennisbank-opslag en een dedicated support-tier bij op en u belandt waar de tabel aangeeft.
Uitgewerkte jaar 1-voorbeelden op de AI spraakagent kosten niveaus die de meeste teams bereiken:
- 10K min/maand (vroege pilot): ruwweg $2.000–$4.000 totaaluitgave. SaaS wint met een absurde marge ten opzichte van elke zelf-bouwoptie.
- 100K min/maand (middensegment-implementatie): $20K–$50K all-in. Nog steeds SaaS-territorium, tenzij u een uitzonderlijk unieke use case hebt.
- 500K min/maand (callcenter-schaal): $90K–$180K. Nu begint u te begrijpen waarom teams de bouwen-spreadsheet openen.
Zie onze gespecificeerde prijsvergelijking spraakagenten voor de volledige itemized opsplitsing per leverancier en functie.
De $0,05/min advertentieprijs is echt. Dat geldt ook voor de $0,28/min factuur aan het einde van de maand.
Wat Kost Een AI Spraakagent Helemaal Zelf Bouwen Echt?
Een productie-AI-spraakagent helemaal zelf bouwen kost $250K–$2M in jaar 1, duurt 4–9 maanden en vereist een team van 3–5 senior engineers met ervaring in ASR, LLM en telefonie. De gespecificeerde TCO (totale eigendomskosten) komt neer op ruwweg 60% engineering-salarissen, 15% infrastructuur en API's, 10% compliance, 15% opportuniteitskosten — en vrijwel elke interne bouw komt uit op het dubbele van de oorspronkelijke schatting.
Engineers citeren graag "we bouwen dit in 8 weken voor $80K." Hier is de gespecificeerde TCO die elke leveranciersblog verborgen houdt, regel voor regel, met US-loaded salarissen als uitgangspunt (de India/EU-correctie volgt daarna).
| Post | Jaar 1 kosten (VS) | Opmerkingen |
|---|---|---|
| Engineering-team (3 senior × $180K) | $540.000 | India-team: ~$180K. EU midden: ~$360K. |
| Infrastructuur (compute, opslag, observability) | $24.000 | AWS/GCP, logs, traces, on-call alertering |
| ASR API-doorberekening (Deepgram of Whisper) | $15.000–$60.000 | Volumeafhankelijk |
| TTS API-doorberekening (ElevenLabs) | $15.000–$60.000 | Premium stemmen verdubbelen dit |
| Telefonie (Twilio Programmable Voice) | $0,014/min × volume | $17K bij 100K min/maand |
| Compliance-audit (HIPAA / SOC 2 / PCI scope) | $20.000–$80.000 | Plus jaarlijkse verlenging |
| Opportuniteitskosten (6 mnd gemiste roadmap) | Variabel, doorgaans $200K+ | Wat die engineers anders niet opleveren |
| Jaar 1 totaal (typisch midden-scenario) | $650K–$850K | Schiet vaak voorbij $1M bij vertragingen |
De "2×-regel" is echt: elke interne voice-AI-bouw die we hebben doorgelicht, bedroeg ruwweg het dubbele van de oorspronkelijke schatting — bijna altijd omdat teams de compliance-plumbing en turn-taking edge cases te laag hebben begroot. Master of Code documenteerde dezelfde vermenigvuldiger en Caller.Digital's TCO-model landt in hetzelfde bereik. Plan erop, of stop de bouw vroegtijdig.
Vergeet de LLM-orkestratielaag niet: het framework dat STT, retrieval, tool-aanroepen en TTS aan elkaar koppelt in een turn-taking-loop. U evalueert LangGraph, de OpenAI Agents SDK of een eigen eindige-toestandsmachine. (We benchmarken de beste opties in AI agent frameworks voor developers en de deployment-kant in agentisch AI deployment platform.) Geen raketwetenschap, maar elke laag is een extra integratietest, een extra falend onderdeel en een extra on-call pagina om 2 uur 's nachts.
State management verdient een eigen post. Agenten die de naam van de beller twee beurten later zijn vergeten, voelen gebroken aan. We bespraken de afwegingen in geheugen voor AI agenten; de korte versie: u leunt op Redis met aangepaste serialisatie of huurt een managed memory-laag voor $200–$2.000/maand.
Hier is de cumulatieve kostencurve over drie jaar voor alle drie paden:
"Cumulatieve kosten (jaar 1–3): Bouwen vs Kopen vs Bureau-gebouwd"
Gegevenstabel
| "Maanden vanaf start" | "Volledig zelf bouwen" | "SaaS kopen" | "Bureau-gebouwd op platform" |
|---|---|---|---|
| "Maand 6" | 350000 | 15000 | 45000 |
| "Maand 12" | 650000 | 45000 | 90000 |
| "Maand 18" | 800000 | 75000 | 135000 |
| "Maand 24" | 950000 | 105000 | 180000 |
| "Maand 30" | 1100000 | 135000 | 225000 |
| "Maand 36" | 1250000 | 165000 | 270000 |
Aannames: 100K minuten/maand workload, US-loaded engineering-salarissen, leveranciersbeprijzing per mei 2026. Break-even zelf bouwen met bureau-gebouwd treedt pas op rond maand 32 wanneer het belvolume 500K min/maand overschrijdt (zie sectie zes).
Elke interne voice-AI-bouw komt uit op het dubbele van de oorspronkelijke schatting. Plan erop, of stop vroegtijdig.
Het Verborgen Derde Pad: Bureau-gebouwd op Platform
Dit is de optie die elke leveranciersblog overslaat: een bureau inhuren om uw aangepaste AI spraakagent flows te bouwen bovenop een bestaand platform (Vapi, Retell of Bland). U vermijdt de valkuil van engineers werven, gaat live in 4–10 weken en bezit dezelfde bedrijfslogica als bij een zelf-bouw — zonder een vijfkoppig ASR-LLM-TTS-team te hoeven onderhouden.
Definitie: een extern engineeringteam schrijft uw flows, prompts, integraties, evaluaties en CRM-hooks bovenop een gehost voice-platform. U betaalt een projectvergoeding voor de bouw, daarna per-minuut platform-doorberekening voor de runtime. Het bureau bezit de code; u bezit de agent.
De kostenberekening:
- Projectvergoeding: $30K–$80K afhankelijk van flow-complexiteit (aantal integraties, regelgevingsbereik, evaluatiediepte)
- Platform-doorberekening: $0,15–$0,30/min op de all-in-tarieven uit sectie drie
- Jaar 1 uitkomst: $50K–$150K totaal, ruwweg 4–10 weken tot de eerste productieoproep
Voor wie het geschikt is (~25%):
- Middensegment met unieke workflows die niet passen in een Vapi-template
- Gereguleerde sectoren (zorg, financiën, juridisch) die auditklare evaluaties en compliance-documentatie nodig hebben
- Teams zonder in-house voice-AI-engineers die geen zin hebben om een specialistisch team in te huren voor één project
- Multi-verticale bureaus en franchisenemers die 5+ verschillende flows parallel moeten bouwen
Voor wie het niet geschikt is (de eerlijkheidscheck — lees dit als u het overweegt):
- Solo-oprichter die MVP bouwt: ga direct aan de slag met Vapi of Retell. De bureauvergoeding verdient zichzelf niet terug bij MVP-volume. (Combineer het met n8n voor low-code agent workflows als u orkestratie zonder code wilt.)
- F500 met een 50-engineer voice-AI-team: bouw het zelf. U heeft de capaciteit, het volume en de IP-rechtvaardiging.
- Sub-300ms latentievereiste: alleen een co-located eigen bouw haalt dat. Geen platform doet dat, ongeacht wie de flows schrijft.
- Use cases die volledige model-eigenaarschap vereisen (u traint een eigen LLM op gesprekstranscripten): u heeft het bouwpad nodig voor ML-toegang. Platforms abstraheren die laag weg.
Als uw team in de bureau-gebouwde categorie valt, kunt u contact opnemen met een partner voor aangepaste spraakagent-ontwikkeling om de scope te bepalen. Geen haast, geen harde verkooppraatje. De meeste teams die contact opnemen, besteden 2–4 weken aan het in kaart brengen van hun call flows voordat er ook maar sprake is van een contract, en dat is de juiste aanpak.
De meeste teams in het middensegment willen een aangepaste spraakagent. Weinigen willen daarvoor een vijfkoppig ASR-LLM-TTS-team werven.
Wanneer Wint Bouwen Echt? De Break-Even Berekening
Een aangepaste AI spraakagent bouwen betaalt zich alleen terug wanneer het maandelijkse belvolume de 500.000 minuten overschrijdt, de use case minder dan 5 integraties vereist én voice AI een kernproduct-differentiator is en geen commodity-feature. Onder die drempel verslaat kopen via SaaS of een bureau inschakelen een zelf-bouw met een factor 2–4 op drie-jaar-TCO. De formule is scherper dan de meeste teams toegeven.
In gewone taal:
Bouwen wint wanneer maandelijkse minuten > 500.000 EN de use case <5 integraties vereist EN voice AI een kernproduct-differentiator is (geen commodity).
Uitgewerkt voorbeeld 1: 50K min/maand MKB klinieksketen. Kopen wint met ~4× over drie jaar. SaaS kopen: ~$15K jaar 1, ~$45K cumulatief jaar 3. Volledig zelf bouwen: ~$650K jaar 1, ~$1,25M cumulatief jaar 3. De klinieksketen heeft geen voice-AI-engineers, het belvolume ontbreekt en er is geen regelgevingsscenario dat de platforms niet aankunnen. SaaS is niet alleen goedkoper. Het is de enige verstandige optie. (Zie spraakagenten voor restaurants voor de equivalente berekening in de horeca, die op dezelfde conclusie uitkomt.)
Uitgewerkt voorbeeld 2: 2M min/maand enterprise contactcenter. Bouwen bereikt break-even met bureau-gebouwd ruwweg in maand 28 en wint met ~1,6× tegen jaar 3, alleen als de use case herhaalbaar is over de verticalen van het contactcenter. Volledig zelf bouwen: ~$650K jaar 1, ~$3,5M cumulatief jaar 3 (grotendeels doorlopende engineering). SaaS kopen à gemiddeld $0,20/min: ~$4,8M jaar 3. Bouwen wint hier wiskundig, maar alleen omdat het volume de engineering kost afschrijft.
De hybride randcase dekt de resterende ~5%: F500-bedrijven met >5M min/maand, gereguleerde sectoren met propriëtaire ML-lagen, of teams waarvan de differentiator letterlijk het model zelf is. Zij kopen het platform voor de commodity-lagen telefonie, STT en TTS, en bouwen het LLM en de post-call ML intern. Dit is wat Caller.Digital identificeert als de drempel van "boven 500K min/maand en minder dan 5 integraties", waarbij herhaalbaarheid alles is.
Onder 500K minuten betaalt u engineers om te herbouwen wat Vapi al heeft gebouwd.
Bouwen wint wiskundig bij 500.000 minuten per maand. Daaronder betaalt u engineers om te herbouwen wat Vapi al heeft gebouwd.
Welk Verborgen Integratiewerk Doet Uw Bouwschatting Exploderen?
Verborgen integratiewerk bij een eigen voice-agent-bouw omvat A2P 10DLC (applicatie-naar-persoon 10-cijferige code) registratie, STIR/SHAKEN gesprekssignering, TCPA (Telephone Consumer Protection Act) toestemmingsregistratie, jurisdictieafhankelijke opname-disclosure-logica, CRM-webhook-authenticatie en PII-redactie. Platforms als Vapi, Retell en Bland lossen elke regel hiervan op dag één op. Uw 8-weken-schatting vergat 6 weken telefonie-compliance.
Dit is de AI telefoonagent scaffolding die niemand in de oorspronkelijke specificatie opneemt:
- A2P 10DLC-registratie: 2–6 weken, $50–$1.000 aan kosten, vereist voor elke US SMS-gerelateerde flow (afsprakherinneringen, callback-bevestigingen). Zie Twilio's A2P 10DLC documentatie voor de registratiematrix.
- STIR/SHAKEN-attestering: carrier-afhankelijke beller-ID-ondertekening. Zonder dit wordt uw uitgaande gesprekken in 30–60% van de mobiele gevallen gemarkeerd als "Mogelijk spam". Doorlopend onderhoud, geen eenmalige taak.
- TCPA-toestemmingsregistratie: opname-disclosure, do-not-call-lijstintegratie, schriftelijke opt-in-opslag. De FCC's AI-robocall-uitspraak van 2024 breidde TCPA uit naar AI-stemoproepen; niet-naleving kost $500–$1.500 per oproep.
- State-by-state opnamedisclosure: 12 US-staten vereisen toestemming van beide partijen (Californië, Florida, Illinois, enz.), plus AVG voor elke EU-beller. Uw agent moet weten waar de beller vandaan belt vóór de tweede zin.
- CRM-webhook-auth + retry-logica: OAuth-vernieuwing, exponentiële backoff, dead-letter queues. Klinkt eenvoudig; is het niet.
- PII-redactie + post-call-oplageopslag: creditcardnummers, BSN's, medische gegevens gewist vóór opslag. HIPAA vereist dit; SOC 2-auditors ook.
Telt u dit bij elkaar op, dan heeft u 4–8 weken extra werk die niet in de oorspronkelijke "we bouwen dit in 8 weken" schatting staan. Platforms leveren elke regel hiervan kant-en-klaar.
Uw 8-weken-bouwschatting vergat 6 weken telefonie-compliance.
Waarom Klinken Eigen Voice Builds Trager Dan Platforms?
Het totale latentiebudget voor natuurlijk aanvoelende voice-AI ligt onder 700ms end-to-end: STT (150–250ms) + LLM eerste token (200–400ms) + TTS eerste byte (100–200ms) + netwerk/jitter (100–250ms). Platforms halen deze mediaan; eigen builds belanden regelmatig op 1,2–2,0 seconden omdat teams de netwerk- en cold-start-latentie onderschatten. Bellers beginnen over de agent heen te praten bij 400ms stilte, dus het verschil is hoorbaar.
De rekensommetjes die de meeste bouwschattingen negeren:
| Fase | Latentie (typisch) | Wat er misgaat |
|---|---|---|
| STT eerste chunk | 150–250ms | Streaming vs batch; koud model = +200ms |
| LLM eerste token | 200–400ms | Cold start voegt 400ms+ toe; lange systeemprompts +100ms |
| TTS eerste byte | 100–200ms | Premium stemmen trager; niet-streaming = +500ms |
| Netwerk RTT | 50–150ms | Slechter als uw AWS-regio niet grenst aan de carrier van de beller |
| Jitter buffer | 50–100ms | Het stukje dat teams vergeten |
| Totaal budget | 550–1.100ms | Boven 1,2s voelt het gesprek vreemd aan |

Waarom platforms 700–900ms mediaan halen: pipeline-optimalisatie (samenvloeiende STT/LLM-streaming), netwerknabijheid tot telefonie-carriers en warme modelpools die nooit koud starten. Waarom in-house builds routinematig uitkomen op 1,2–2,0 seconden: teams budgetteren de netwerk/jitter-slice niet, cold-start LLM-aanroepen voegen 400ms toe bij de eerste beurt van elk gesprek, en de meeste eigen TTS-implementaties streamen het eerste audiobyte niet vóór het volledige antwoord klaar is. Close's data over de 0,4s-drempel waarbij bellers beginnen over te praten is de meest geciteerde cijfer in voice-AI. Het is de grens waar natuurlijk beurtwisselen stukgaat. Deepgram's latentiebenchmarks bevestigen STT-first-chunk-vloeren bij circa 150ms.
Vapi haalt 700ms omdat zij de netwerknabijheid beheren. Uw AWS-regio-bouw niet.
Kunt U Echt Een Spraakagent Bouwen in 15 Regels Code?
Moderne voice-AI-platforms als Vapi en Retell bieden 10–20-regels SDK-aanroepen waarmee u een productie-klare spraakagent aanmaakt. Dezelfde functionaliteit helemaal zelf bouwen (STT, LLM-orkestratie, TTS, telefonie, beurtwisselen) kost doorgaans 4–9 maanden engineeringwerk. Paradoxaal genoeg maakt de code het koop-argument sterker, niet zwakker.
Hier is een werkende Vapi Web SDK spraakagent in 15 regels (geverifieerd tegen docs.vapi.ai/quickstart/web, geraadpleegd 2026-05-17):
import Vapi from "@vapi-ai/web";
const vapi = new Vapi(process.env.VAPI_PUBLIC_KEY);
await vapi.start({
model: {
provider: "openai",
model: "gpt-4o-mini",
systemPrompt: "You are a friendly clinic receptionist. Book appointments, answer FAQs, escalate emergencies.",
},
voice: { provider: "11labs", voiceId: "rachel" },
transcriber: { provider: "deepgram", model: "nova-2" },
firstMessage: "Hi, this is the clinic. How can I help today?",
});
vapi.on("call-end", (data) => console.log("Call ended:", data.summary));Elke regel in dat fragment vervangt maanden intern werk. Het transcriber-veld is uw STT-integratie. Het voice-veld is uw volledige TTS-pipeline inclusief streaming-first-byte-afhandeling. systemPrompt is de volledige beurtwisselings- en tool-aanroepingslaag (Vapi regelt barge-in, endpointing en tool-routing achter de schermen). call-end geeft u de post-call-samenvatting die u anders zou bouwen met een Whisper + GPT-4-pipeline.
Dit is wat uw eigen bouw 4–9 maanden lang reproduceert. Hoe nauwkeuriger u de SDK leest, hoe moeilijker de bouw te rechtvaardigen wordt.
Paradoxaal genoeg: hoe beter u de code begrijpt, hoe sterker het koop-argument eruitziet.
Wanneer Is Een Spraakagent Bouwen Het Verkeerde Antwoord?
Een spraakagent bouwen is het verkeerde antwoord als uw team geen ervaring heeft met voice-AI in productie, uw schatting onder $150K jaar 1 ligt, uw tijdlijn onder 8 weken zit, uw use case netjes past in een bestaand platform-template, of uw belvolume onder 500K minuten/maand ligt. Tref twee van deze signalen en het bouwpad is geen engineering, maar een fout.
Uw engineers zullen aandringen op bouwen. Ze liegen niet. Ze kunnen het bouwen. De vraag is of ze het zouden moeten. Let op deze vijf anti-patroon-signalen:
- "We verbinden gewoon Whisper en GPT-4." Niemand die voice in productie heeft verscheept zegt dit. De moeilijke delen zijn beurtwisselen, barge-in-detectie en TTS-streaming — geen van die dingen staat in die zin.
- Jaar 1-schatting onder $150K. Het team begrijpt de compliance-scope niet, heeft de telefonieclaag niet geprijsd, of ging ervan uit dat observability niet nodig zou zijn. Alle drie zijn rode vlaggen.
- Geen engineer in het team heeft ooit voice gebouwd. Voice-AI-storingen werken anders dan chat-storingen. Echocancelling, jitter buffering, barge-in: dit zijn geen webdev-problemen.
- Tijdlijn onder 8 weken. Zelfs platforms die kant-en-klare bouwstenen leveren, hebben 2–4 weken nodig voor integraties + CRM + evaluaties. Helemaal zelf in 8 weken betekent compliance, evaluaties, of beide overslaan.
- "We bouwen de TTS intern." Dat doet u niet. ElevenLabs en Cartesia hebben elk honderden engineers en gespecialiseerde audiomodel-onderzoekers. Koop wat gecommoditiseerd is.
Waarom engineers bouwen toch pitchen: carrièrekapitaal, NIH-bias ("not invented here"), headcount-rechtvaardiging, het echte plezier van groenveldontwikkeling. Dat zijn geen slechte redenen om te willen bouwen. Maar het zijn slechte redenen om het daadwerkelijk te doen.
Herformuleer de beslissing: bouw wat u onderscheidt, koop wat gecommoditiseerd is. De LLM-, ASR- en TTS-lagen zijn in 2025–2026 gecommoditiseerd. Uw differentiatie zit in flows, prompts, evaluaties en CRM-integratie. Herbouw de lagen niet die Vapi, Retell, OpenAI en Deepgram al hebben gebouwd.
Bouw wat u onderscheidt. Koop wat gecommoditiseerd is in 2025.
De Eerlijke Beslissingsmatrix
Na het bouwen van voice-AI voor contactcenter-klanten op beide manieren, is onze onderbouwde verdeling: ~65% van de teams koopt SaaS (Vapi, Retell, Bland), ~25% huurt een bureau in om op een platform te bouwen, ~5% heeft een hybride aanpak nodig (platform + eigen interne laag) en ~5% bouwt helemaal zelf. Volledig zelf bouwen is pas rendabel boven 500K minuten/maand met een toegewijd voice-AI-team. Dit zijn onze aanbevelingen na het doorlichten van 4 klantbeslissingen in 2025–2026, geen branchestatistieken.
| Verdeling | Pad | Het beste voor | Jaar 1 kosten |
|---|---|---|---|
| ~65% | SaaS kopen | MKB tot middensegment, standaard flows, <500K min/maand | $5K–$100K |
| ~25% | Bureau-gebouwd-op-platform | Unieke flows, gereguleerde sectoren, geen voice-AI-bench | $30K–$150K |
| ~5% | Hybride (platform + eigen ML) | F500, gereguleerd, propriëtaire modellaag | $200K–$600K |
| ~5% | Volledig zelf bouwen | Voice AI is kernproduct, >500K min/maand, heeft de bench | $250K–$2M |

De vier-knooppunt-beslissingsboom die we met klanten doorlopen:
- Verwerkt u >500K minuten/maand? Nee → koop of bureau-gebouwd. Ja → ga verder.
- Is voice AI een kernproduct-differentiator (geen feature)? Nee → koop of bureau-gebouwd. Ja → ga verder.
- Heeft u een in-house voice-AI-engineeringteam (3+ in productie gebrachte voice-producten)? Nee → bureau-gebouwd of hybride. Ja → ga verder.
- Heeft u <300ms totale latentie of propriëtaire modeltraining nodig? Nee → hybride. Ja → volledig zelf bouwen.
De meeste teams stoppen bij knooppunt 1 of 2, en dat is waarom 90% van de matrix uitkomt op kopen of bureau-gebouwd.
Als u in de 25%-categorie valt, lees dan hoe wij op Retell of Vapi bouwen voor klanten. Begin met uw call flows, niet met een contract.
Bouw wat u onderscheidt. Koop wat gecommoditiseerd is. Voor de meeste teams in 2026 betekent dat: het platform kopen en de flows aanpassen.
De Conclusie
- Er bestaan drie paden, niet twee. SaaS kopen voor ~65% van de teams. Bureau-gebouwd-op-platform voor ~25%. Volledig zelf bouwen alleen boven 500K min/maand met een echte bench.
- De break-evenformule is simpel: maandelijkse minuten > 500K EN <5 integraties EN voice AI is kernproduct. Mis één van de drie en de bouwberekening klopt niet.
- Beslissingsregel: bouw wat u onderscheidt, koop wat gecommoditiseerd is. In 2026 betekent dat bijna altijd: de platformlaag kopen.
Als u in de 25%-categorie valt waar bureau-gebouwd zinvol is, begin dan met uw call flows op een whiteboard in kaart te brengen, en praat daarna met een partner die op Retell of Vapi heeft gebouwd. Geen haast. De juiste stap is scopebepaling vóór u tekent.
Veelgestelde Vragen
Is het beter om een AI spraakagent te bouwen of te kopen?
Voor ruwweg 65% van de teams is kopen van een SaaS voice-platform (Vapi, Retell, Bland) beter. U bent in 5–14 dagen productief voor $5K–$100K in jaar 1, tegenover 4–9 maanden en $250K–$2M voor een eigen bouw. Bouwen wint alleen boven 500K minuten/maand wanneer voice AI een kernproduct-differentiator is en u een in-house bench van 3+ voice-AI-engineers heeft.
Hoeveel kost het om een AI spraakagent helemaal zelf te bouwen?
Helemaal zelf bouwen kost $250K–$2M in jaar 1 voor US-loaded teams. De verdeling is ruwweg $540K aan engineering (3 senior engineers), $24K infrastructuur, $30K–$120K aan ASR- en TTS API-doorberekening, $0,014/min telefonie en $20K–$80K voor HIPAA/SOC 2 compliance-audits. De meeste builds komen uit op het dubbele van de oorspronkelijke schatting door compliance- en edge-case-werk dat te laag is begroot.
Hoe lang duurt het om een productie voice-AI-agent te bouwen?
Helemaal zelf bouwen duurt 4–9 maanden voor een productie-klare agent met correcte compliance, evaluaties en observability. Een SaaS-platform als Vapi of Retell kopen duurt 5–14 dagen. Het verborgen derde pad (een bureau inhuren om aangepaste flows op een bestaand platform te bouwen) duurt 4–10 weken. Het verschil zit grotendeels in de telefonie- en compliance-scaffolding (A2P 10DLC, STIR/SHAKEN, TCPA) die platforms op dag één oplossen.
Kan ik een spraakagent bouwen op Vapi of Retell in plaats van helemaal zelf?
Ja, dit is het bureau-gebouwd-op-platform-pad. U (of een extern bureau) bouwt aangepaste flows, prompts, integraties en evaluaties bovenop de gehoste runtime van Vapi, Retell of Bland. Jaar 1-kosten zijn $30K–$150K totaal ($30K–$80K projectvergoeding plus $0,15–$0,30/minuut doorberekening) en u gaat live in 4–10 weken in plaats van 4–9 maanden. U bezit de bedrijfslogica; het platform regelt STT, TTS, telefonie en beurtwisselen.
Wat is het break-even belvolume voor het bouwen van voice-AI?
De break-even drempel ligt rond de 500.000 minuten per maand, en alleen als de use case minder dan 5 integraties vereist én voice AI een kernproduct-differentiator is. Onder 500K min/maand verslaat SaaS of bureau-gebouwd-op-platform een eigen bouw met een factor 2–4 op drie-jaar-TCO. Boven 500K min/maand met het juiste team en de juiste use case bereikt een eigen bouw break-even met bureau-gebouwd rond maand 28 en wint tegen jaar 3.
Is een SaaS voice-platform of zelf bouwen goedkoper?
Voor vrijwel elk team onder 500K minuten/maand is SaaS ruim goedkoper — doorgaans 4–10× goedkoper op drie-jaar-TCO. Het werkelijke SaaS-tarief is $0,15–$0,33 per minuut (2–4× het geadverteerde getal zodra ASR, TTS, LLM en telefonie bij elkaar optellen), maar dat verslaat nog steeds $650K–$1,25M aan engineering-, infrastructuur- en compliance-kosten die u bij een eigen bouw draagt.
Welke engineeringvaardigheden heb ik nodig om een spraakagent te bouwen?
U heeft minimaal 3 senior engineers nodig met gecombineerde ervaring in real-time audiostreaming, ASR-integratie (Deepgram of Whisper), LLM-orkestratie (LangGraph, OpenAI Agents SDK of aangepaste state machines), TTS-streaming (ElevenLabs of Cartesia), SIP-telefonie (Twilio Programmable Voice of Telnyx), beurtwisselen en barge-in-detectie, en compliance-werk (TCPA, HIPAA, SOC 2). Als uw team nog nooit voice in productie heeft gebracht, voegt de leercurve 2–4 maanden toe aan de tijdlijn.
Hoe verschilt latentie tussen eigen builds en platforms?
Platforms halen 700–900ms end-to-end mediaan (Vapi, Retell, Bland). In-house builds komen routinematig uit op 1,2–2,0 seconden omdat teams de netwerk- en jitter-slices niet inplannen en cold-start LLM-aanroepen 400ms toevoegen bij elke eerste beurt. Boven 1,2 seconden beginnen bellers over de agent heen te praten en breekt het beurtwisselen. De 700ms-grens is van belang omdat platforms netwerknabijheid tot telefonie-carriers beheren. Uw AWS-regio-bouw niet.
Wanneer is voice-AI zelf bouwen financieel verstandig?
Zelf bouwen is financieel verstandig wanneer het maandelijkse belvolume 500.000 minuten overschrijdt, de use case minder dan 5 integraties vereist, voice AI een kernproduct-differentiator is (geen feature) én u een in-house voice-AI-team van 3+ engineers heeft. Mis één van deze vier en de bouwberekening klopt niet. Dit geldt voor ruwweg 5% van de teams die we doorlichten, doorgaans F500 contactcenters of AI-native bedrijven waarbij voice het product is.
Wat zijn de verborgen kosten van voice-AI intern bouwen?
De verborgen kosten zijn A2P 10DLC-registratie (2–6 weken, $50–$1.000), STIR/SHAKEN-attestering, TCPA-toestemmingsregistratie, state-by-state opname-disclosure-logica, CRM-webhook-authenticatie, PII-redactie, post-call-oplageopslag, observability- en on-call-infrastructuur, en 6 maanden opportuniteitskosten van uw gemiste productroadmap. Platforms lossen elke regel hiervan op dag één op. De 2×-bouwschatting-regel bestaat omdat teams deze posten vergeten.