
Kurumsal Yazılımda Yapın mı, Satın Alın mı? Tarafsız Çerçeve (12 Puanlı Puanlama Rubriği ile, 2026)
Geçen Eylül, $50M ARR'lık bir SaaS müşterimiz, yanlış yanıtlayan işletmelere milyonlara mal olan bir soru sordu: Önümüzdeki beş yıl boyunca $487K'lık Salesforce + Tableau + Outreach yığınını kullanmaya devam mı etsin, yoksa $312K'ya özel bir gelir operasyonları platformu mu inşa etsin? "Daha ucuz" yanıt yanlıştı. Bunu nasıl çözdüğümüzü anlatan çerçeve şu: 12 puanlı ağırlıklı bir rubrik, 5 yıllık bir TCO modeli ve Google'daki ilk 10 "yap mı satın al mı" rehberinin hiçbirinin adını bile vermediği Gartner'ın Al/Yap/Karıştır üçlü modeli. Ve evet, bir mühendislik ajansıyız; bu yüzden ne zaman SaaS satın almanız gerektiğini de söyleriz.
Temel çıkarımlar (kısaca):
- Çoğu yap/satın al tavsiyesi tek bir yanıttan kar eden satıcılardan gelir. Güvenmeden önce kaynağın önyargısını adlandırın.
- Gartner'ın Al/Yap/Karıştır modeli artık kurumsal yazılım harcamalarının %76'sını kapsıyor. 2026'da tamamen yapma ya da tamamen satın alma azınlık durumudur.
- Kararınızı içgüdüye değil, 12 ağırlıklı kritere göre puanlayın. Özel geliştirme toplamı 45'i geçtiğinde kazanır; SaaS ise 30'un altında.
- Yapay zeka kod ajanları (Cursor, Claude Code) 2026'da özellik başına kıdemli mühendislik saatlerini %40–60 oranında düşürdü. Yapma matematiği değişti.
Kurumsal Yazılımda Yap mı, Satın Al mı Kararı Nedir?
Yap mı, satın al mı kararı; mevcut SaaS veya COTS yazılımı lisanslamak (satın al), şirket içinde özel yazılım geliştirmek (yap) ya da bir ortak ajansın size ait özel yazılımı inşa etmesini sağlamak (ortakla çalış) arasındaki tercihtir. Gartner'ın güncel çerçevesi bunu Al/Yap/Karıştır olarak genişletir; kurumsal yazılım harcamalarının %76'sı artık standart ürünler ile özel uzantıların kombinasyonuna akar — salt yapma veya salt satın almaya değil.
Karar üç soruya bağlıdır:
- Bu yetenek rekabet avantajı mı, yoksa sıradan bir iş sürecinin parçası mı?
- Her yolun gerçek 5 yıllık TCO'su nedir?
- Uzun vadede sahip çıkacak kıdemli bir mühendis ekibini bünyenizde tutabilir misiniz?
Önemli not: Techsy bir mühendislik ajansıdır. Siz geliştirince biz para kazanırız. Bu yüzden SaaS satın almanız gereken tüm durumları da paylaşacağız — bizi işe almak yerine. Uzun vadede bu tür yazılar yalnızca matematik dürüst olduğunda işe yarar. Funnel hedefimizi en altta belirttik; aradaki her şey çerçeve, satış konuşması değil.
Yap/satın al rehberlerinin çoğu iki yanıttan birinden kazanç sağlayanlar tarafından yazılır. SaaS pazaryerleri satın almanızı ister. Geliştirici ajanslar inşa etmenizi ister. COTS satıcıları ise yenilemelerini koruyan her şeyi ister. Üçünü okuyun ve üç güvenilir, birbirine zıt öneri — her biri bir satış kancasının altına gömülmüş — elde edersiniz. Özellikle bir sesli yapay zeka inşası değerlendiriyorsanız, bu çerçevenin dikey versiyonunu yazdık; aynı mantığı daha dar bir karara uyguluyor. Bu yazının geri kalanı ise bir toplantıda gerçekten işe koşabileceğiniz genel tedarik çerçevesi.
Gartner'ın Gerçekte Ne Dediği: Al / Yap / Karıştır Modeli
Gartner'ın tedarik çerçevesi ikili yap/satın al sorusunu reddeder ve üç yönlü bir kararla değiştirir: Al (COTS veya SaaS lisansla), Yap (şirket içi özel geliştirme) ya da Karıştır (emtia iş akışları için SaaS + farklılaştırılmış iş akışları için özel kod). Gartner Al/Yap/Karıştır modeline göre kurumsal yazılım harcamalarının %76'sı artık karma yığınlara akıyor. Salt yapma veya salt satın alma azınlık durumudur.
Satın Al = Emtia Olanı Lisansla
Yetenek çözülmüş bir sorunsa ve başkası çözümü büyük ölçekte zaten yayınladıysa satın alın. CRM, bordro, e-posta, masraf yönetimi, gözlemlenebilirlik. Satın almanın ekonomisi en iyi şu durumlarda çalışır: iş akışında 100'den az kullanıcı varsa, 90 günden kısa sürede hayata geçirmeniz gerekiyorsa ve SaaS ihtiyacınızın %80'inden fazlasını kutudan çıkar çıkmaz karşılıyorsa.
Yap = Farklılaştırdığınız Şeyin Sahibi Olun
Yetenek hendek olduğunda yapın — müşterilerin sizi bunun için satın aldığı şey. Stripe bir ödeme yığını lisanslamadı. Figma bir render motoru lisanslamadı. Ayrıca SaaS gerçek anlamda veri yapınızı modelleyemediğinde (karmaşık çok varlıklı finans veya alışılmadık uyumluluk rejimleri düşünün) ya da 5 yıllık SaaS faturanız ölçekte özel geliştirme TCO'sunun 2 katını veya daha fazlasını aştığında yapma kazanır.
Karıştır = Çoğu Kurumun Gerçekte Ulaştığı Matematik
Karıştırma; COTS'u sıradan %80 için tutmak, farklılaştırılmış %20 için ise özel geliştirme yapmak anlamına gelir. Klasik örüntü: kayıt sistemi olarak Salesforce + Salesforce'un modelleyemediği iş akışları için ince bir özel katman. Thoughtworks buna Al/Yap/Ortak der; Gartner Al/Yap/Karıştır. Aynı fikir, biraz farklı kelimeler. Üçlü yapı McKinsey'nin 1990'lardan kalma Yap-ya-da-Al Matrisine dayanır; ancak bulut çağı üçüncü seçeneği baskın kıldı.
| Yol | Değere ulaşma süresi | Ön maliyet | Devam maliyeti | Sahiplik | Satıcı riski |
|---|---|---|---|---|---|
| Satın Al (SaaS) | Günler-haftalar | Düşük | Yüksek, öngörülebilir | Düşük | Yüksek |
| Yap (Özel) | 4–12 ay | Yüksek | Orta, değişken | Tam | Yok |
| Karıştır | Haftalar-aylar | Orta | Orta | Kısmi | Orta |
12 Puanlı Puanlama Rubriği (Bunu Bir Tabloya Kopyalayın)
Her kriteri, durumunuza ne kadar uyduğuna göre 1–5 arasında puanlayın. Ağırlıkla çarpın. Toplamları ekleyin. Alttaki eşik tablosu matematiğin hangi yola işaret ettiğini söyler. Bunu gerçek bir tedarik toplantısında kullanırsanız, tartışmayı iki saatten yirmi dakikaya indirirsiniz.
| # | Kriter | Ne anlama geliyor | Ağırlık | Puan (1–5) |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Rekabet farklılaştırıcı | Bu yetenek, müşterilerin sizi satın almasının temel nedeni mi? | ×3 | __ |
| 2 | Kıdemli mühendis kapasitesi | Ekibiniz bunu 5+ yıl gerçekçi biçimde sahiplenebilir mi? | ×2 | __ |
| 3 | Sorun özgünlüğü | Sorun özgün mü (5) yoksa iyi anlaşılmış mı (1)? | ×1 | __ |
| 4 | Pazara çıkış aciliyeti | 6 aydan kısa sürede yayına almak kritik mi? Düşük = daha acil | ×2 | __ |
| 5 | SaaS kapsam açığı | Mevcut hiçbir SaaS ihtiyacınızın %80'inden fazlasını çözemiyor mu? | ×2 | __ |
| 6 | Bağımlılık toleransı | Satıcı fiyat değişikliklerini ve yol haritası risklerini kaldırabilir misiniz? Düşük = daha az toleranslı | ×1 | __ |
| 7 | 5 yıllık SaaS TCO (ölçekte) | SaaS maliyeti 5 yılda özel geliştirme TCO'sunu geçecek mi? | ×2 | __ |
| 8 | Veri özgünlüğü | Verilerinizin SaaS'ın modelleyemeyeceği bir yapısı var mı? | ×1 | __ |
| 9 | Uyumluluk / veri yerleşimi | Büyük SaaS satıcılarını devre dışı bırakan kısıtlamalar var mı? | ×1 | __ |
| 10 | Yapay zeka ile geliştirme maliyeti azalması | YZ kod ajanları geliştirme maliyetinizi 2023'e kıyasla anlamlı biçimde düşürecek mi? | ×2 | __ |
| 11 | Entegrasyon karmaşıklığı | Çevredeki sistemlerle entegrasyon zaten ağır mı? | ×1 | __ |
| 12 | Fikri mülkiyet değeri | Geliştirme, şirket değerini artıracak tescilli IP yaratacak mı? | ×1 | __ |
Eşik tablosu:
- Toplam <30 → SaaS Satın Al
- Toplam 30–45 → Karıştır
- Toplam >45 → Yap
Vaka çalışması müşterimizi (H2 #8'de ayrıntılı ele aldığımız) kullanarak çalışılmış örnek: 38 puan aldılar. Farklılaştırıcı 3 (gelir operasyonları önemli ama hendekleri değil), ekip 2 (mühendisleri uzun vadede ayıramazlardı), SaaS kapsam açığı 4 (Salesforce iş akışlarının yaklaşık üçte birini kaçırıyordu), YZ ile maliyet azalması 5. Net: kesinlikle Karıştır bölgesindeydi ve öneri de oraya indi.
Bir uyarı. Rubrik bir karar yardımcısıdır, karar verici değil. Puanınız sınırda ise (28–32 veya 43–47), taahhüt etmeden önce bir sonraki bölümdeki TCO modelini çalıştırın. Sayılar kararı değiştirebilir.

TCO Modelleme: 5 Yıllık Maliyeti Dürüstçe Hesaplama
Gartner'ın yazılım maliyet analizi araştırmasına göre işletmeler, yazılım sahipliğini hesaplarken TCO'nun %50–70'ini atlıyor. En çok atlanan kalemler: entegrasyon, yönetici FTE ve çıkış maliyeti. 1. yıl etiket fiyatı faturanın en küçük parçasıdır — ve neredeyse her satıcı demosu size tam olarak o sayıyı verir.
5 yıllık TCO'yu her yol için dürüstçe hesaplama yöntemi:
Satın Al (SaaS) kalemleri: Lisans × kullanıcı × yıl, uygulama ve kurulum, eğitim, yönetici FTE tahsisi (kurumsal ölçekte tipik olarak 0,5–2 FTE), mevcut sistemlerle entegrasyon ve nihayetinde geçiş yaptığınızda çıkış maliyeti.
Yap (Özel) kalemleri: Başlangıç mühendislik maliyeti (mühendis-ay × tam yüklü oran), yıllık bakım (endüstri standardı: başlangıç geliştirme maliyetinin %15–20'si), altyapı ve araçlar, taahhüt ettiğiniz mühendislik kapasitesinin fırsat maliyeti.
Karıştır kalemleri: Emtia katmanı için SaaS aboneliği + özel entegrasyon/uzantı maliyeti + özel katmanın bakımı. Tam geliştirmeden daha düşük ön maliyet, tam satın almadan daha düşük devam maliyeti.
Tam yüklü ABD kıyısı mühendis maliyeti olarak $230.000 kullanın: BLS medyanı Mayıs 2024'te $130.160 idi, ardından ~%30 yan haklar ve ~%25 genel gider ekleyin. Konumunuza göre ±%30 ayarlayın. Avrupa ekipleri genellikle %20–30 daha düşük; kıyı dışı ABD ekipleri %15–20 daha düşük çalışır.
| Maliyet kalemi | Satın Al (SaaS) | Yap (Özel) | Karıştır |
|---|---|---|---|
| 1. yıl lisans ya da ön geliştirme | $60.000 | $230.000 | $90.000 |
| Uygulama / kurulum | $40.000 | dahil | $20.000 |
| 2–5. yıl devam eden lisans | $240.000 | $0 | $120.000 |
| Yıllık %15–20 bakım | yok | $35.000/yıl | $15.000/yıl |
| Diğer sistemlerle entegrasyon | $25.000 | $40.000 | $30.000 |
| Yönetici / ops FTE tahsisi | $80.000 | $20.000 | $50.000 |
| Çıkış / geçiş maliyeti | $40.000 | yok | $20.000 |
| 5 yıllık toplam | $485.000 | $465.000 | $390.000 |
Genel açıklayıcı aralıklar. Sizin rakamlarınız farklı olacak; kategoriler olmayacak.
Ne Zaman KARIŞTIRMALIYIZ (Çoğu Kurumun Sonunda Ulaştığı Orta Yol)
Salt satın alma ya da salt geliştirme iş akışınıza temiz biçimde oturmuyor mu? Karıştırma kazanır. Emtia katmanları için COTS'u (CRM, faturalandırma, kimlik, gözlemlenebilirlik) tutarsınız; rekabet avantajınız olan ya da SaaS'ta modellenmesi olanaksız iş akışları için özel geliştirme yaparsınız. Bunlar arasındaki yapıştırıcı API'lar, MCP sunucuları veya düşük kodlu iş akışı motorlarıdır.
Sürekli gördüğümüz dört somut Karıştır örüntüsü:
- Salesforce + özel gelir operasyonları katmanı. Salesforce kayıt sistemi olarak kalır. Salesforce'un süreç oluşturucusunun temiz modelleyemediği çok adımlı gelir iş akışları için özel katman devreye girer. Aşağıdaki vaka çalışması tam olarak bu örüntüdür.
- SAP/NetSuite + özel veri katmanı. ERP'yi defter ve satın alma için tutun. CFO'nuzun gerçekten istediği finansal analizler için bir depo + özel gösterge panelleri geliştirin.
- HubSpot + özel zenginleştirme hattı. Sıralama ve CRM için HubSpot'u kullanın, ticari veri satıcıları ICP'nizde yeterince doğru değilse kendi zenginleştirme sürecinizi geliştirin.
- COTS İK + özel iş akışı otomasyonu. Kayıtlar için BambooHR veya Rippling, kimsenin iyi paketleyemediği oryantasyon + ayrılma düzenlemesi için n8n veya özel kod.
Karıştırma 2026'da maliyeti belirgin biçimde düşürdü çünkü mevcut bir SaaS'a artımlı olarak YZ özelliği eklemek artık bir araştırma ekibi gerektirmiyor; ayrıca SaaS ve özel kodu birbirine bağlamanıza izin veren MCP sunucuları geleneksel olarak Karıştır'ı pahalı yapan entegrasyon vergisini sıkıştırıyor. Karıştırma bir uzlaşma değil. Gartner'a göre işletmelerin %76'sı için doğru cevap budur.
Ne Zaman YAPMALIYIZ (Özel Geliştirmenin Kazandığı 3 Senaryo)
Yapma üç net senaryoda kazanır. Bunların hiçbiri durumunuzu tanımlamıyorsa muhtemelen yapmamanız gerekir.
1. Yetenek Rekabet Avantajınızdır
Müşteriler bu belirli yeteneğiniz için sizi satın alıyorsa, rakiplerinizin de müşterisi olduğu bir satıcıdan lisans alamazsınız. Stripe bir ödeme yığını lisanslamadı. Notion bir doküman motoru lisanslamadı. Yetenek, hendek olmak zorunda — sadece kullandığınız bir özellik değil.
2. SaaS Özgün Veri Yapınızı Modelleyemiyor
Verilerinizin mevcut SaaS'ın gerçek anlamda temsil edemediği bir yapısı varsa (karmaşık çok varlıklı finans, alışılmadık düzenleyici şemalar, gerçek zamanlı çok oyunculu durum), sıfırdan geliştirmekten daha fazlasını özelleştirme ücretleri ve danışmanlık saatlerine harcarsınız. Bunu iki SaaS satıcısına ücretli POC yaptırarak test edin. İkisi de başarısız olursa, yapın.
3. 5 Yıllık SaaS TCO'su Özel Geliştirmenin 2+ Katı
Matematik kullanım hacminde dönüşür. $200/koltuk/ay'lık bir SaaS'ta 500 kullanıcı = yılda $1,2M = 5 yılda $6M. Aynı iş akışı için odaklanmış bir özel geliştirme $400.000 ön maliyet + yılda $80.000 bakım = 5 yılda $800.000'da olabilir. Çarpan 2 veya daha fazlaysa ve iş akışı stabili ise yapın.
Dürüst risk uyarısı: yapmak proje riskine sahip olmak demektir. Standish Group CHAOS Raporu BT projelerinin %69'unun kısmen veya tamamen başarısız olduğunu gösteriyor. Matematik olumlu olsa bile yapma bedavaya gelmez. Kapsam disiplini, gerçek ürün sahipliği ve erken MVP ile riski azaltın. Özellikle iç YZ araçları için, kendi barındırdığınız kurumsal YZ araçları 2026'da kutudan çıkan seçeneklerin veri yerleşimi gereksinimlerini karşılamadığı durumlarda işe yarayan bir yapma örüntüsüdür.
Ne Zaman SATN ALMALISINIZ (Kimsenin Konuşmadığı Gizli Maliyetler)
Yetenek emtia haline geldiyse, hızlı hayata geçirmeniz gerekiyorsa ve SaaS ihtiyacınızın büyük kısmını kutudan çıkar çıkmaz karşılıyorsa satın alma kazanır. Üç senaryo:
1. Yetenek Emtia Haline Geldi
CRM, e-posta, muhasebe, gözlemlenebilirlik, kimlik, masraf yönetimi. Bunlar çözülmüş problemlerdir. SaaS satıcıları, aksi takdirde kendiniz yaşayacağınız binlerce uç durumu zaten yayınladı. 2026'da bunların herhangi birini sıfırdan geliştirmek neredeyse her zaman yanlıştır.
2. 90 Günden Kısa Sürede Canlıya Almanız Gerekiyor
İş akışı geliri engelliyorsa ve mühendislik kapasitesi ayıracak durumda değilseniz, satın alın. 6 aylık geliştirmenin fırsat maliyeti ile 6 haftalık SaaS kurulumu arasındaki fark, neredeyse her durumda lisans ücretini gölgede bırakır.
3. SaaS Kutudan %80'den Fazlasını Çözüyor
Son %20'nin özelleştirme borcu toplam SaaS priminden daha azsa, satın alın. Bunu imzalamadan önce eksik listesi yazarak test edin. Eksikler iş akışı açısından hafifse (ayarlar, entegrasyonlar, hafif raporlama), sorun yok. İş akışı açısından ağırsa, sorun var.
Demo slaytına kimsenin koymadığı gizli maliyetler:
| Gizli maliyet | Nedir | Tipik ölçek |
|---|---|---|
| Satıcı bağımlılığı | Rakibe geçiş 6–18 ay alır | Sonraki yenilemede pazarlık gücünü iki katına çıkarır |
| Özelleştirme/değişiklik isteği ücretleri | Satıcıdan özellik başına faturalandırılabilir saatler | $200–500/saat, genellikle sınırlı |
| Ölçekte koltuk sayısı artışı | Lisans sayısı kuruluşla büyür | Yıllık bileşik %7–15 |
| Entegrasyon maliyetleri | Eklediğiniz her bağlayıcı | Sistem başına $20.000–$100.000 |
| Çıkış/geçiş maliyeti | Verilerinizi temiz biçimde çıkarmak | 3–6 aylık mühendislik çalışması |
| Yıllık fiyat artışları | Kullanımdan bağımsız yenileme zamları | Yıllık tipik %7–15 |
SaaS fiyatlaması sürünür. Zylo'nun 2025 SaaS Management Index'i, ortalama bir işletmenin kullanılmayan veya yinelenmiş SaaS koltuklarına yılda yaklaşık $21M harcadığını gösteriyor. Lisans ücreti ilk maliyet, toplam maliyet değil.

Vaka Çalışması: $50M SaaS Müşterisine Karar Verdirdik — $487K Salesforce Yığını vs $312K Özel Geliştirme
2025 yılının 3. çeyreğinde, $50M ARR'lık bir B2B SaaS müşterimiz mevcut Salesforce + Tableau + Outreach yığınını genişletip genişletmeyeceğini sordu (tahmini $487K 5 yıllık TCO) ya da Next.js + Postgres + kendi boru hattı araçlarıyla özel bir gelir operasyonları platformu mu geliştireceğini (tahmini $312K 5 yıllık TCO). İşte onlarla birlikte yürüdüğümüz gerçek kalem matematiği, neden $312K'lık "daha ucuz" seçeneğin yanlış tercih olduğu ve sonunda ne yayınladıkları.
Başlık sorusu ikili görünüyordu: SaaS primlerini ödemeye devam et ya da daha ucuz bir şey yap. Kalemler farklı bir hikaye anlattı.
| Kalem | Satın Al (SaaS yığını) | Yap (Özel RevOps) |
|---|---|---|
| Salesforce Sales Cloud Enterprise (60 koltuk × $165/ay × 5 yıl, müzakere sonrası) | $340.000 | — |
| Tableau Creator (20 koltuk × $75/ay × 5 yıl) | $90.000 | — |
| Outreach.io (40 koltuk × $120/ay × 5 yıl) | $288.000 (liste) → ~$57.000 net artımlı | — |
| Yönetici FTE tahsisi (1,5 FTE × 5 yıl) | dahil | — |
| 2 kıdemli mühendis ($230.000 tam yüklü her biri) × 6 ay ön maliyet | — | $230.000 |
| 0,5 FTE bakım × 5 yıl (%15 kullanım) | — | $57.000 |
| Vercel + Neon + Linear altyapı (5 yıl) | — | $30.000 |
| 5 yıllık toplam | ~$487.000 | ~$312.000 |
Kağıt üzerinde yapma $175.000 kazanıyordu. Öneri ters yönde gitti.
"Daha ucuz" özel geliştirme neden onlar için yanlıştı: Süresiz olarak 0,5 FTE bakımı kaldırabilecek kıdemli bir mühendis ekipleri yoktu. Mühendislik organizasyonu zaten çekirdek ürünü yayınlıyordu. Sonraki beş yıl boyunca kıdemli kapasitenin %10–15'ini gelir operasyonları bakımına ayırmak, ya ürün yol haritasını yavaşlatmak ya da yeni işe alım yapmak anlamına geliyordu (bu durumda gerçek Yapma TCO'su, absorbe edilen kapasiteyi değil piyasa fiyatını yansıtacak gerçek işe alımları hesaba kattığınızda $800.000'ı geçerdi). "Ucuz" sayı serbest mühendisleri varsayıyordu. Mühendisler hiçbir zaman serbest değildir.
Gerçekte yayınladığımız şey: Karıştırma. Salesforce'u kayıt sistemi olarak tutun. Salesforce'un temiz biçimde modelleyemediği 4 iş akışı için ince bir özel gelir operasyonları katmanı inşa edin ($85.000 ön maliyet, neredeyse sıfır devam maliyeti). Net 5 yıllık TCO ~$420.000 olarak çıktı — iki başlık rakamın arasında — ve gerçekten ihtiyaç duydukları iş akışlarına kavuştular. 11 haftada yayınlandı, yeni işe alım yok, yol haritası kayması yok.
18 ay sonra: özel katman hâlâ üretimde, Salesforce yenilemeleri çirkinlik yaşanmadan geçti ve mühendislik ekibi başlangıç sonrasında RevOps bakımına geri dönmek zorunda kalmadı. Net değerlendirme: Yapma matematiğinin görmezden geldiği mühendislik kapasitesi kısıtını gözettiği için Karıştırma doğru yanıttı.
Rakamlar danışmanlık sözleşmemiz gereği anonimleştirildi ve yuvarlandı. Maliyetler 2025–2030 penceresi varsayar. Salesforce fiyatlandırması Ağustos 2025 sonrası liste artışlarını yansıtır. YZ kod ajanı verimlilik kazanımları (3. Çeyrek 2025 temel çizgisi) $312.000 mühendislik tahmininde zaten hesaplıdır. Mühendis tam yüklü $230.000 = BLS 2024 ABD kıyısı medyanı + %30 yan haklar + %25 genel gider, konumunuza göre ±%30 ayarlayın. Biz bir mühendislik ajansıyız. Bu, kendi ticari çıkarımız aleyhine gerçek bir öneri oldu.

Yapay Zeka 2026'da Yap mı Satın Al mı Matematimizi Nasıl Değiştirdi
Kesişme noktası kaydı. YZ kod ajanları, 2026'daki müşteri çalışmalarımızdaki iç ölçümlerimizde özellik başına kıdemli mühendislik saatlerini %40–60 sıkıştırdı. Bu, 2023'te yaptığınız bir geliştirme tahmininin artık anlamlı biçimde yanlış olduğu anlamına gelir. Gartner, 2023'te %10 olan kurumsal yazılım mühendislerinin YZ kod asistanı kullanım oranını 2028'e kadar %75'e çıkmasını öngörüyor; bizim veri hatımız ise bu benimsemenin büyük bölümünü zamanın önünde yansıtıyor.
Üç somut değişim:
- Kapsam sabit tutulduğunda 18 aylık özel geliştirmeler artık 6–8 ayda yayınlanıyor. Yukarıdaki vaka çalışması Karıştır'ı 11 haftada yayınladı; aynı kapsam 2023'te 18–20 hafta sürerdi.
- İç araçlar için ekip boyutu düştü. Cursor ve Claude Code gibi YZ kod ajanları iki yıl önce 5 mühendisin yapacağı geliştirmeler için artık rutin olarak 2 kişilik ekiplerle çalışıyoruz; çünkü orta düzey kapasiteyi emen standart kodu ajanlar üstleniyor.
- Vaka çalışması müşterisinin $312.000 geliştirme tahmini, YZ yerel kurumsal yazılım geliştirmesinin varsayılan çalışma modu haline gelmesinden önce 2023'te yapılacak aynı tahmine kıyasla yaklaşık %30 daha düşüktü.
Dürüst karşı görüş: YZ geliştirme maliyetini düşürüyor, ama SaaS satıcılarının özellik sunma maliyetini de düşürüyor. Satıcı fiyat baskısı gerçek, bazı SaaS fiyatları düşecek ve kesişme noktası kayması tamamen tek yönlü değil. Yönelim etkisi yine de yapmayı (özellikle Karıştır'ı) destekliyor; çünkü şirket içi mühendislik verimi YZ ile satıcı fiyatlandırmasından daha hızlı bileşiyor.
Yaygın Karar Tuzakları (Sahte Ekonomi, Batık Maliyet, NIH Sendromu, Satıcı İyimserliği)
Kararı tekrar tekrar raydan çıkardığını gördüğümüz dört tuzak:
- Sahte ekonomi. 5 yıllık TCO'yu görmezden gelirken en ucuz 1. yıl rakamını seçmek. Yukarıdaki vaka çalışması neredeyse bu yoldan gidiyordu. 1. yıl etiket fiyatı her yolda faturanın en küçük parçasıdır.
- Batık maliyet. Geçişin pahalı görünmesi nedeniyle büyüdüğünüz bir SaaS'ta kalmaya devam etmek. Geçiş genellikle yanlış araçla üç yıl daha geçirmekten ucuzdur. Hesaplayın.
- NIH (Kendim İcat Etmediysem) sendromu. Mühendislik ekibi problemi ilginç bulduğu için satın alınması gereken şeyleri inşa etmek. CRM ilginç değildir. Ödeme işlemcisi ilginç değildir. Satın alın.
- Satıcı iyimserliği. Satıcı demosunun her satırının entegrasyon vergisi olmadan ortamınızda çalışacağına inanmak. Demo en iyi durumdur. Sizin durumunuz daha zordur. Karşılaştırmadan önce demoyu %30 iskonto edin.
En pahalı hata olarak gördüğümüz şey: en ucuz 1. yıl rakamını seçmek ve 5 yıllık çıkış maliyetini görmezden gelmek.
Techsy'nin Yap mı Satın Al mı Değerlendirmelerine Yaklaşımı
Techsy, B2B müşterileri için özel kurumsal platformlar yayınlıyor, SaaS'ı mevcut yığınlarla entegre ediyor ve COTS değerlendirmeleri için teknik durum tespiti yapıyor. Çalışmalar kabaca bu üç kategori arasında %40/30/30 oranında bölünüyor.
Bir Techsy yap mı satın al mı değerlendirmesi şöyle işliyor: iş akışını kapsamlandırmak için bir saatlik keşif görüşmesi, 12 puanlı rubriği sizinle paylaşılan bir tabloda canlı çalıştırıyoruz, bir hafta içinde bir TCO modeli gönderiyoruz ve "SaaS satın alın, bizi işe almayın" diyebilecek yazılı bir öneri sunuyoruz. Son 3 değerlendirmemiz: 1'i yapın, 1'i satın alın, 1'i karıştırın dedi. Kotamız yok. Daha geniş kurumsal YZ dönüşümü hakkında düşünüyorsanız değerlendirme genellikle doğru başlangıç noktasıdır. Ücretsiz 30 dakikalık yap mı satın al mı değerlendirmesi ayırtın.
Sıkça Sorulan Sorular
Yazılımda yapma, satın alma ve ortakla çalışma arasındaki fark nedir?
Satın alma, mevcut SaaS veya COTS yazılımı lisanslamak demektir. Yapma, kendi mühendislerinizle özel yazılım geliştirmektir. Ortakla çalışma ise sahip olduğunuz tescilli yazılımı inşa etmesi için bir ajans veya müteahhit kiralamak demektir. Gartner bunu Al/Yap/Karıştır olarak yeniden çerçeveler; Karıştır, emtia iş akışları için lisanslı COTS ile farklılaştırılmış iş akışları için özel kodu birleştirir ve bu artık kurumsal yazılım harcamalarının %76'sını kapsıyor.
Yazılımı satın almak yerine ne zaman yapmalısınız?
Üç koşul gerçekleştiğinde yapın: yetenek, müşterilerin sizi bunun için satın aldığı bir rekabet avantajıdır; yol haritanızı yavaşlatmadan bunu 5 yıldan fazla sahiplenebilecek kıdemli bir mühendis ekibiniz var; ve kullanıcı sayınızda 5 yıllık SaaS TCO'su, özel geliştirme TCO'sunun en az 2 katını aşıyor. Bu üçünden biri eksikse, dürüst matematik neredeyse her zaman Karıştır veya Satın Al'ı kazanan olarak gösterir.
5 yıl boyunca özel yazılım geliştirmek yerine SaaS satın almak ne zaman daha ucuz olur?
İş akışında yaklaşık 100'den az kullanıcı, emtia haline gelmiş yetenek (CRM, e-posta, muhasebe, gözlemlenebilirlik) ve 90 günden kısa canlıya geçiş süresi varsa SaaS TCO açısından kazanır. Bu eşiklerin altında, yıllık fiyat artışları dahil SaaS aboneliği, tam yüklü mühendislik + bakım + altyapı + fırsat maliyetinin altında kalır.
Gartner yap mı satın al mı konusunda ne diyor?
Gartner ikili çerçeveyi reddeder ve üç yönlü Al/Yap/Karıştır modelini kullanır. Verilerine göre kurumsal yazılım harcamalarının %76'sı artık karma yığınlara (lisanslı COTS artı özel uzantılar) akıyor; salt yapma veya salt satın almaya değil. Gartner ayrıca işletmelerin başlangıç hesaplamalarında gerçek TCO'nun %50–70'ini kaçırdığını belirtiyor; bunların büyük çoğunluğu entegrasyon, yönetici FTE tahsisi ve çıkış maliyeti kalemlerinde.
Yap mı satın al mı sorusu artık geçerli mi?
İkili çerçeve geçersiz. Üç yönlü karar geçerli olmaya devam ediyor. Soruyu "yap mı satın al mı" olarak adlandırmak, çoğu kurumun karıştırmaya ulaştığı gerçeğini gözden kaçırıyor: emtia iş akışları için SaaS, farklılaştırılmış iş akışları için özel, aralarında yapıştırıcı. Karar hâlâ hayatta ve göründüğünden daha zor — çünkü artık bir taraf seçmek yerine bölünme noktasını belirliyorsunuz. Al/Yap/Karıştır olarak çerçeveleyin ve matematik netleşir.
YZ kodlaması (Cursor, Claude Code) 2026'da yap mı satın al mı matematimizi nasıl değiştiriyor?
Cursor ve Claude Code gibi YZ kod ajanları, 2026'daki müşteri geliştirmelerindeki ölçümlerimizde özellik başına kıdemli mühendislik saatlerini %40–60 oranında düşürdü. Bu, kesişme noktasını kaydırıyor: 2023'te kârlı çıkmayan geliştirmeler artık çıkıyor. Gartner, 2028'e kadar kurumsal yazılım mühendislerinin %75'inin YZ kod asistanı kullanacağını öngörüyor; bu yüzden bu değişim kalıcı, geçici değil. 18 aylık geliştirmeler artık rutin olarak 6–8 ayda yayınlanıyor.
Özel kurumsal yazılımın tipik yıllık bakım maliyeti nedir?
Endüstri standardı, başlangıç geliştirme maliyetinin yılda %15–20'sidir. $300.000'lık özel bir platform, bakım için (hata düzeltmeleri, bağımlılık güncellemeleri, güvenlik yamaları, küçük geliştirmeler) yıllık $45.000–$60.000 bütçelemeli. Bu, yeni geliştirme olarak değerlendirilen büyük özellik çalışmasını kapsamaz. Bakımı yetersiz bütçelemek, özel geliştirme TCO modellerindeki tek en yaygın hatadır.
Kurumsal SaaS satın almanın gizli maliyetleri nelerdir?
Çoğu demonun atladığı altı gizli maliyet: satıcı bağımlılığı (geçiş 6–18 ay), özelleştirme ve değişiklik isteği ücretleri ($200–500/saat), kuruluşunuz büyüdükçe yılda %7–15 koltuk sayısı artışı, entegrasyon maliyetleri (bağlı sistem başına $20.000–$100.000), çıkış ve geçiş maliyeti (3–6 mühendislik ayı) ve kullanımdan bağımsız yıllık fiyat artışları (%7–15). 1. yıl lisans ücreti gerçek 5 yıllık maliyetin nadiren %30–40'ından fazlasıdır.
Yazılım sahipliğinin toplam maliyeti (TCO) nedir?
TCO, lisanslama veya geliştirme, uygulama, eğitim, entegrasyon, devam eden bakım, yönetici FTE tahsisi, fırsat maliyeti ve nihayetinde ayrıldığınızda çıkış/geçiş maliyeti dahil olmak üzere bir yazılım yolunun tam 5 yıllık maliyetidir. Gartner araştırması, işletmelerin başlangıç hesaplamalarında gerçek TCO'nun tipik olarak %50–70'ini kaçırdığını gösteriyor. Taahhüt ettikten sonra değil, önce hesaplayın.
Özel kurumsal yazılım geliştirmeyi haklı kılmak için şirket ne kadar büyük olmalı?
Kaba kural: belirli iş akışında ~$10M+ ARR veya ~50+ kullanıcı. Bu eşiğin altında SaaS aboneliği neredeyse her zaman kazanır; çünkü mühendislik ve bakımı yeterli kullanım üzerine amorti edemezsiniz. Bu eşiğin üzerinde, özellikle iş akışı rekabet konumunuzun çekirdeğindeyse, matematik yapma ya da karıştırmayı desteklemeye başlar. 2026'daki YZ kod ajanları bu eşiği 2023 temel çizgisine kıyasla %20–30 aşağı çekiyor.
Yazar Hakkında
Mert Batur, Techsy.io'nun Kurucu Ortağıdır; ekip B2B müşterileri için YZ ajanları, otomasyon sistemleri ve ses/SDR hatları yayınlamaktadır. Techsy ekibinin üretimde kullandığı LLM araç yığını hakkında yazılar yazmaktadır. LinkedIn üzerinden bağlantı kurun.
Sonuç
Bu yazıdan bir şey hatırlayacaksanız şu olsun: güvenmeden önce okuduğunuz her çerçevenin önyargısını adlandırın. Satıcılar satıcı tavsiyesi verir. Ajanslar ajans tavsiyesi verir. CFO'nuz CFO tavsiyesi verir. Üçünü okuyun, örtüşmeyi bulun, ona güvenin.
- 12 puanlı rubriği bir toplantıda canlı çalıştırın. Tartışmayı iki saatten yirmi dakikaya indirir.
- 5 yıllık TCO'yu dürüstçe hesaplayın. 1. yıl etiket fiyatı hiçbir zaman cevap değildir.
- Puanınız 30–45 arasında çıkarsa Karıştır'ı varsayılan alın. Çoğu işletme zaten buraya ulaşıyor.
Bu karara ikinci bir çift göz isterseniz, ücretsiz 30 dakikalık yap mı satın al mı değerlendirmesi ayırtın. Doğru cevap buysa SaaS satın alın deriz. Oldu. Yine olacak.