Wat kost custom software?
Van interne tools tot enterprise-platforms; een onderbouwde kostenrange in minder dan 2 minuten.
Maatwerksoftware kost $50.000 tot $500.000+, afhankelijk van de scope. Het mediane project voor bedrijfsautomatisering draait op $80.000–$200.000, terwijl enterprise-systemen vaak over de $300.000 heen gaan. Dat verschil komt vooral door de complexiteit van integraties, de compliance-eisen en het doorlopende onderhoud; niet alleen door het aantal ontwikkeluren.
Vertel ons wat je bouwt
Jouw invoer
05 fieldsBepaalt het gemiddelde uurtarief; senior engineers kosten 35 % meer.
Wie deze tool zou moeten gebruiken
Founders die een custom software development-project afbakenen voordat ze met leveranciers praten. CTO’s en engineering leaders die een jaarbudget opstellen voor nieuw productwerk. Productmanagers die een idee van één regel vertalen naar een onderbouwde range voor finance. Inkoopteams die offertes van bureaus en freelancers willen toetsen.
Hoe we dit berekenen
Een schatting op basis van uren, met multipliers voor het type software, het aantal gebruikers, compliance en het uitrolmodel. Compliance telt er 12 tot 28% bij op, afhankelijk van het framework; dat is geen eenmalige certificering, maar engineeringwerk dat er vanaf het begin in zit (audit trails, encryptie, toegangscontrole).
Databronnen
- Projectdatabase van Techsy; 200+ maatwerksoftwareprojecten
- McKinsey State of AI 2024; productiviteit in software-engineering
- IBM Cost of a Data Breach Report 2024; compliance-scope
- Officiële AVG-tekst en richtlijnen (compliance-multipliers)
- AICPA SOC 2 trust services criteria
- HHS HIPAA Security Rule (referentie voor engineering-scope)
- Gartner IT Key Metrics Data 2025 (genoemd rapport)
Wat het bedrag omhoog of omlaag duwt
Integratiecomplexiteit
Elk extern systeem kost 40 tot 120 uur bouwtijd, plus doorlopend onderhoud telkens als het andere systeem zijn API wijzigt. Moderne REST- of GraphQL-API's zijn het makkelijke geval. Legacy-systemen als SAP, Oracle E-Business of mainframes kosten 2 tot 3 keer zoveel om mee te integreren, want ze vragen om middleware, eigen protocollen en specialisten die beide kanten kennen. Reken erop dat integratiekosten zich opstapelen: elk extra systeem vergroot het foutoppervlak.
Compliance-eisen
HIPAA, SOC 2 en ISO 27001 zijn geen vinkjes die je achteraf even aanzet. Ze bepalen je architectuurkeuzes: encryptie at rest, audit logs, role-based access control, dataresidentie, key rotation. Compliance na de bouw toevoegen kost 40 tot 80% meer dan er meteen op ontwerpen, want je belandt in het herschrijven van kerndelen van het systeem. Bepaal vóór de architectuur welke frameworks van toepassing zijn, niet erna.
Deploymentmodel
Cloud-SaaS is de goedkoopste en snelste route: één deployment, automatische updates, geen support aan de kant van de klant. On-premise brengt installatietooling, versiebeheer, upgradepaden en de operationele last met zich mee van het ondersteunen van wat voor eigenaardige IT-omgeving je enterprise-klant ook draait. Hybride is het lastigst, want je onderhoudt twee deploymentpaden tegelijk. Hybride kost doorgaans 25 tot 40% meer dan cloud-only en vertraagt elke release.
Gebruikersschaal
Software die je ontwerpt voor 50 interne gebruikers kost 30 tot 40% minder dan software voor 5.000+ gebruikers, zelfs bij een identiek pakket aan functies. Schaal raakt je cachingstrategie, database-indexering, queue-systemen, monitoring en on-call-roosters. Die keuzes kun je niet overslaan om later goedkoop schaal toe te voegen. De goedkoopste route is eerlijk zijn over je echte gebruikersaantal en ontwerpen voor de komende 18 maanden, niet voor de optimistische vijfjarenprognose.
Doorlopend onderhoud
Het onderhoud van maatwerksoftware loopt op tot 15 à 25% van de oorspronkelijke bouwkosten per jaar, en is niet optioneel. Dependencies breken, browsers veranderen, frameworks zetten API's uit, securitypatches verschijnen en je bedrijfslogica blijft evolueren. Een bouw van $200K heeft $30K tot $50K onderhoud per jaar nodig om gezond te blijven. Het onderhoud 18 maanden uitstellen kost doorgaans meer aan noodreparaties dan twee jaar regulier onderhoud.
Hoe je kosten verlaagt
Bouw eerst de interne versie, dan pas de externe. De meeste maatwerksoftware begint als een extern, klantgericht product, want daar zit de omzet, maar de interne-toolversie is 30 tot 40% goedkoper te bouwen en dwingt je de echte workflow te ontdekken voordat je voor eindgebruikers ontwerpt. Draai hem drie tot zes maanden intern, repareer wat niet werkt en stel hem dan extern open met fatsoenlijke UX, multi-tenancy en beveiliging. De externe versie levert sneller en breekt minder, want de workflow is al gevalideerd.
Stel compliance-certificering uit tot je product-market fit hebt. SOC 2, ISO 27001 en HIPAA tellen elk 15 tot 30% op bij de bouwkosten voor audit trails, encryptiewerk en beleidsdocumentatie, plus nog eens $20K tot $80K per jaar aan auditkosten. Niets daarvan helpt je uitvinden of iemand zit te wachten op wat je bouwt. Haal eerst je eerste 5 tot 10 betalende klanten binnen en laat dan de klant die SOC 2 écht vereist het readiness-werk financieren. Compliance op voorhand bouwen is een van de duurste fouten die teams vóór product-market fit maken.
Blijf cloud-only tot een klant om on-premise vraagt en bereid is ervoor te betalen. On-premise tooling, installerpakketten, versiebeheer en support aan de kant van de klant kosten 25 tot 40% meer vooraf en verdubbelen grofweg je operationele last. De meeste enterprise-klanten die zeggen on-premise nodig te hebben, nemen genoegen met een private cloud of een VPC-deployment, wat voor beide partijen goedkoper is. Bewaar de on-premise bouw voor de deal die het echt vereist; bouw het niet als functie in de hoop dat iemand ernaar vraagt.
Beperk de integraties bij de lancering tot de twee systemen die je klanten op dag één echt nodig hebben. Elke integratie kost 40 tot 120 uur plus doorlopend onderhoud, en de meeste teams bouwen er 5 tot 8 om er vervolgens achter te komen dat klanten er feitelijk maar 2 gebruiken. Lanceer met die top 2 en voeg de rest toe op basis van wat gebruikers expliciet vragen. De integraties die je op voorhand bouwt, breken als eerste, want niemand gebruikt ze genoeg om te merken wanneer ze falen.
Huur één senior technische partner in in plaats van een team van 10 zolang de specs nog in beweging zijn. Grote teams hebben gedetailleerde specificaties nodig om af te stemmen, en die specificaties kosten tijd die je niet hebt zolang het product nog wordt uitgedacht. Een senior engineer of een klein team van twee tot drie beweegt mee met een veranderende scope zonder zich door documentatiecycli heen te worstelen. Schaal pas op naar een volledig team nadat de architectuur, het datamodel en de kernflows stabiel zijn, doorgaans na 8 tot 12 weken.
Gebruik kant-en-klare frameworks voor de admin- en back-officelaag. Tools als Retool, Laravel Nova, Forest Admin en Refine geven je in dagen een werkende admin-UI in plaats van maanden, en je eindgebruikers krijgen ze nooit te zien. Een admin-panel vanaf nul bouwen kost doorgaans 200 tot 400 uur, en bijna niets daarvan is onderscheidend. Bewaar je maatwerk-UI voor het klantgerichte product, waar het echt telt, en gebruik een framework voor alles wat intern is.
Kosten van maatwerksoftware per type
| Type software | Basis | Standaard | Enterprise |
|---|---|---|---|
| Interne tool | $50K–$90K | $90K–$180K | $200K+ |
| Klantplatform | $120K–$200K | $200K–$350K | $400K+ |
| Workflow-automatisering | $80K–$150K | $150K–$280K | $350K+ |
| Sectorspecifiek | $180K–$320K | $320K–$500K | $600K+ |
FAQ
Vragen die we elke week krijgen
Korte antwoorden in duidelijke taal. Staat je vraag er niet bij,
Maatwerksoftware kost $50.000 tot $500.000+. Een mediaan project voor bedrijfsautomatisering in het mid-market segment draait op $80.000–$200.000. Enterprise-systemen met compliance, meerdere regio's en hoge beschikbaarheid gaan regelmatig over de $400.000 heen.
Vaak wel, vanaf een bepaalde drempel. Vergeleken met gelicentieerde SaaS ligt het omslagpunt rond de 50 tot 200 gebruikers, afhankelijk van de prijs per seat. Onder de 50 gebruikers wint SaaS bijna altijd. Boven de 500 wint maatwerk meestal, zeker bij bedrijfskritische workflows.
Discovery, architectuur, UI/UX-design, frontend- en backend-engineering, het inrichten van de infrastructuur, QA, projectmanagement, deployment, training en 30 tot 60 dagen support na de lancering. Niet inbegrepen: jaarlijks onderhoud, opschalingswerk en de ontwikkeling van nieuwe functies.
Eenvoudige interne tools: 3 tot 5 maanden. Klantplatforms: 6 tot 9 maanden. Enterprise-systemen: 9 tot 18 maanden. Uitrol over meerdere regio's: 12 tot 24 maanden.
Kies SaaS als je workflow het standaardpad volgt, je minder dan 100 gebruikers hebt of je bedrijfslogica branchestandaard is. Kies maatwerk als bestaande SaaS niet past, je gebruikersbestand 100+ telt of de software strategisch genoeg is om een echt onderscheid te maken.
Senior engineeringuren. Een project van $150K omvat zo'n 1.200 ontwikkeluren tegen een gemiddeld tarief van $120 per uur. SaaS verdeelt die engineeringkosten over duizenden klanten; bij maatwerk betaalt precies één klant de volledige rekening.
GDPR telt er 10 tot 15% bij op, SOC 2 15 tot 25%, HIPAA 25 tot 40% en PCI-DSS 20 tot 30%. Dat zijn engineeringkosten. De kosten van de auditor staan daar los van en bedragen $15.000 tot $50.000 per jaar.
Ja, als je 2+ senior engineers 12+ maanden fulltime kunt inzetten. De meeste mid-market bedrijven onderschatten hoeveel aansturing en coördinatie dat vraagt. Een hybride aanpak, waarbij een bureau bouwt en je eigen team onderhoudt, is een gangbare middenweg.
Bouwkosten plus 15 tot 25% onderhoud per jaar, over vijf jaar, komt neer op zo'n 175 tot 225% van de bouwkosten. Een bouw van $150K heeft daarmee een vijfjaars-TCO van $260K tot $340K.
Schrijf een probleemdefinitie van één pagina. Kies twee of drie bureaus. Vraag elk om een uitgewerkt voorstel met scope, niet om een kaal bedrag. Vergelijk de voorstellen regel voor regel. Het goedkoopste voorstel met de minste details is vrijwel altijd het duurste project.
Vergelijkbare tools
Andere calculators die mensen meestal meteen hierna openen; kies degene die past bij je volgende beslissing.
Bereken in minder dan 2 minuten de kosten en doorlooptijd van je custom webapp.
Krijg een precieze schatting van ons team
Een calculator geeft je een range. Een gesprek van 30 minuten geeft een vaste scope, planning en budget. Gratis advies, vrijblijvend.
Start het gesprek